Anne karnındayken böbrek yetmezliğinden kurtuldu

Konya'da anne karnındaki 26 haftalık bebek, sıvı biriken böbreklerinden birine yapılan operasyon sonucu sağlığına kavuştu

09 Mart 2015, Pazartesi 13:10
A A

Her ikisi de öğretmen olan Fadime (35) ile Hüseyin Ayten (35) çiftinin, anne karnındayken 17 haftalık olan üçüncü bebeklerinin böbreklerinde sıvı biriktiği tespit edildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar ile görüşen çiftin, kız bebekleri için operasyon kararı alındı. Bebeğin yaşaması için vakit kaybetmek istemeyen Acar ve ekibinin, 26 haftalıkken başarılı şekilde böbrek ameliyatı gerçekleştirdiği bebeğin, doğar doğmaz diyaliz hastası olması engellendi.

'YAŞAMASI MÜMKÜN ÖRÜLMÜYORDU'

Operasyonla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Acar, bir süre takip ettikleri bebeğin sıvı birikmesi olan böbreğinde genişleme olunca harekete geçtiklerini söyledi.

İdrar yollarında genişleme olmayan bebek için biraz daha beklenilmesi durumunda iki böbreğin de kaybedilme ihtimalinin söz konusu olduğunu aktaran Acar, bebeğin diyalize mahkum şekilde doğabileceğini ya da doğar doğmaz yaşamını yitirebileceğini kaydetti.

Bebeğin böbreğine şant yerleştirdiklerini dile getiren Acar "Böbreğin birine şant takarak, burada su birikmesinin önüne geçtik. Şantın bir ucu böbreğin içerisinde kaldı. Rahmin etrafındaki boşlukta böbrekten gelen idrarı biriktirip bebeğin suyunu oluşturduk. Bu operasyon yapılmasaydı çocuğun yaşaması mümkün görülmüyordu. Bebeğin, böbrek yetmezliğine gitmesini önlemiş olduk" diye konuştu.

"Çok nadir ameliyat grubundan olmasına rağmen anne karnındaki bebeğe başarılı şekilde böbrek ameliyatını gerçekleştirdik" diyen Acar, müdahale sonrası son kontrollerde genişleme olmadığı görülen böbreğin kurtarıldığını ifade etti. Acar, ilerleyen dönemlerde diğer böbreğe de müdahale edebileceklerini, dünyada bu tür operasyonları en çok yapan merkezler arasında olduklarını vurguladı.

AA

 

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;