'Anneliğim çalındı'

Rabia Yorulmaz'ı bel ağrısı şikayetiyle gittiği hastanenin sahibi Op. Dr. Özer Gürbüz “Rahminde miyom var. Basit bir operasyonla alırız” deyip rahmini aldı

'Anneliğim çalındı'

'KANSER RİSKİ VAR' DEDİ

İzmir’de devlet memuru Rabia Yorulmaz (47), şiddetli bel ağrısı şikayetiyle 2003’te Özel Central Hospital’a gitti. Hastanenin sahibi olan Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Özer Gürbüz, Yorulmaz’a “Rahminde miyom var. Basit bir operasyonla alırız” dedi. Operasyondan sonra uyanan hasta rahminin alındığını öğrendi. Dr. Özer Gürbüz, hastasına “Rahminde kanser nüvesi vardı. Ömrünü 10 yıl uzattım” dedi.

TEŞHİSİ ÇÜRÜTÜLDÜ

Rabia Yorulmaz alınan rahmini laboratuvarda tetkik ettirdi. Anormal hiçbir şey olmadığı ortaya çıktı. Rabia Yorulmaz, doktora ‘rahmini bilgisi dışında ve gereksiz aldığı’ gerekçesiyle dava açtı ve 20 bin TL maddi, 150 bin TL manevi toplam 170 bin TL tazminat istedi. Dr. Özer Gürbüz ‘çocuk yapma kabiliyetinin ziyanına neden olmak’ suçundan geçen yıl 1 yıl 15 gün hapse mahkum edildi, bu ceza ertelendi.

AİLE KURACAKTI, TERK EDİLDİ

Tazminat davasının karar duruşması önceki gün yapıldı. Rabia Yorulmaz, “6 yıl önce evlenip çocuk sahibi olmayı planladığım sevgilim bu ameliyattan sonra beni terk etti. Annelik hakkım çalındı. Hayatım karardı. Yaşama küstüm. Ruh sağlığım bozuldu” dedi. Hakim, Dr. Özer Gürbüz’ü 55 bin 537 TL tazminat ödemeye mahkum etti. Dr. Özer Gürbüz, 6 yıllık faiziyle 100 bin TL tazminat ödeyecek.

Bahri KARATAŞ/DHA