Antalya savaş alanına döndü

Antalya'da bir restoranda gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamada ortalık savaş alanına döndü

Antalya savaş alanına döndü

Antalya’da bir restoranda gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamada ortalık savaş alanına döndü, maddi hasar meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Gençlik Mahallesi Atatürk Caddesi’nde bir apartmanın altında faaliyet gösteren restoranda sabah saatlerinde patlama meydana geldi. 

Patlama sonucu restoranın etrafındaki binalarda ve dükkanlarda hasar oluştu. Evlerin ve dükkanların camları kırılırken, bazı dükkanların tezgahlarının da hasar gördüğü tespit edildi. 200 daire ve 20 araç patlamadan etkilendi.

İtfaiye ve emniyet yetkilileri, patlamanın tüpten sızan gazın sıkışması sonucu meydana geldiğini belirterek, soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydettiler. 

ERKEN SAATTE OLMASI KURTARDI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, restoranda meydana gelen patlamanın erken saatte olması ve can kaybının olmamasının kendilerini teselli ettiğini söyledi. Başkan Akaydın, patlamanın meydana geldiği restoranın olduğu bölgede incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Akaydın, iş yerindeki patlamanın gaz sıkışması sonucu meydana geldiğinin sanıldığını kaydetti. 

Olayın teknik olarak araştırılacağını ifade eden Akaydın, "Patlamanın erken saatte olması ve can kaybının olmaması ile teselli buluyoruz. Bu yıl Antalya’da bu ikinci olay. Diğerinde önemli bir kayıpla karşı karşıya kalmıştık. Teknik olarak araştırılacak. Araştırma sonucu daha etraflı bilgi sahibi olabiliriz. Bütün hemşehrilerime geçmiş olsun" dedi. Akaydın gazetecilere, patlamanın yaşandığı 34 numaralı Girne apartmanının iki apartman yan tarafında bulunan 38 numaralı Fenercioğlu apartmanını göstererek, "Şu binada 10 sene yaşayan bir Antalyalı olarak komşularıma geçmiş olsun diliyorum. Belediye olarak vatandaşlara elimizden gelen yardımı yapacağız. Valilik de zannediyorum gereken fonları harekete geçirecektir. Burada bir afet söz konusu. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konuda fonları vardır" diye konuştu. 

200 DAİRE VE 20 ARAÇ ETKİLENDİ

İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan da, gazetecilere yaptığı açıklamada, patlama nedeninin kesin olmamakla birlikte gaz sıkışması nedeniyle olduğunu belirtti. Pehlivan, "Patlama sebebi gaz sıkışması olarak görülüyor. Etki alanı çok fazla. Patlamadan yaklaşık 200 daire ve 20 araç etkilendi" dedi. Pehlivan, bir soru üzerine, iş yerindeki buzdolaplarının otomatik sistemlerinin devreye girip çıkmasının patlama için tetikleyici bir neden olabileceğini söyledi. 

ÇEVRE SAKİNLERİ: PATLAMA SESİYLE UYANDIK
Girne apartmanı sakinlerinden Aydın Yurdagül de, büyük bir sesle uyandıklarını belirterek, "Odamdaki bütün camlar aşağı indi. Ailemi kontrol ettim, kimsenin bir şeyi yoktu. Kapıyı açtık. Bir duman merdivenden yukarı çıkıyor, boğazımızı yakıyordu. İlk önce yangın var sandık. Kapıyı kapattık. Bir süre balkonda bekledik. Yaşlı komşularımıza seslendik ve aşağıya indik" diye konuştu. 

Patlamanın olduğu Antepçe restoranın yanındaki Angel büfenin sahibi Hüseyin Doğan da, patlama sesiyle uyandığını ve aklına hemen büfede bulunan köpeğinin geldiğini anlattı. Doğan, "Onu almaya geldim iş yerine, yaşıyor ama çok kötü durumda. İş yeri de çok kötü. Patlamanın olduğu Antepçe’yle aramızdaki duvar yıkılmış" dedi. Çevredeki apartmanlardan birinde oturan Fatma Savran da, bir patlama sesiyle uyandıklarını ve korktuklarını belirterek, evlerinin tüm camlarının kırıldığını söyledi. 

AA