Azerilere 600 milyon dolar fark

“Azerilerden ucuz gaz falan aldığımız yok” diyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, Azeri gazına geriye dönük fiyat farkı ödeneceğini belirtti. Bu rakamın da 500-600 milyon doları bulacağı belirtiliyor

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

UCUZA GAZ ALMIYORUZ

Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasıyla gerilen Azerbaycan ilişkilerinde şimdi de doğalgaz pazarlığı yaşanıyor. Ankara, gaza yapılacak zam için önümüzdeki hafta Azerbaycan’dan bir heyet davet etti. İran’da yapılan Türk-İran İş Forumu’nda konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Azerilerden ucuz gaz almıyoruz. Azeri kardeşlerimizin haklarını koruyacağız. Nisan 2008’den sonraki dönem için Azeri tarafına geri ödeme yapılması söz konusu olabilir” dedi. Alınan bilgiye göre Azerilere ödenecek fark 500-600 milyon doları bulacak.

MAĞDUR OLMUYORLAR

Azerilerle yapılan anlaşmaya göre, gaz fiyatı dünya fiyatlarının altına düşerse, Azeriler mağdur olmasın diye belli periyodlarda fiyat artırılıyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Türkiye’ye dünya fiyatının üçte biri fiyatla satıyoruz. Normal fiyat bekliyoruz” diye açıklama yapmıştı. Yıldız, “Gaz akışı Temmuz 2007’de başlıyor. Fiyat revizyon hakkı Nisan 2008’de, yani biz gazı aldıktan 10 ay sonra doğuyor. Yıllardan beri ucuz gaz verdik deniyor. Böyle bir şey fiziken mümkün değil” demişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;