Bayrağı atan polise ceza

Bayrağı atan polise ceza

24 Ekim 2009, Cumartesi 14:59
A A

Bursa'da oynanan Dünya Kupası Grup Elemeleri'ndeki Türkiye-Ermenistan maçında UEFA'nın masında stada sokulmasını yasakladığı Azerbaycan bayraklarını üzerinde tuvaleti gösteren kutuya koyan 1 polis memuru açığa alındı. Valilik Türkiye-Azerbaycan arasında krize neden olan olayla ilgili olarak 1'i amir 2 polis memuru hakkında da disiplin soruşturması başlattı.

Bursa'da 14 Ekim 2009 tarihinde oynanan Türkiye-Ermenistan arasındaki 2010 Dünya Kupası Eleme Grubu maçında UEFA kriterleri gerekçe gösterilerek stada Azerbaycan bayrağı alınmadı. Kararı protesto eden bazı grupların stadyuma Azerbaycan bayrağı sokulması polis tarafından önlenirken, bazı polis memurları stadyum girişinde aldıkları bayrakları koyacak yer bulamayınca bunları stadın yakınında bulunan ve üzerinde tuvaleti gösteren kutulara da koymuştu. Bu görüntüler Türkiye ile Azerbaycan arasında diplomatik krize neden oldu. Bu olaydan sonra Bursa Valiliği sorumlular hakkında soruşturma başlattı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, bugün yaptığı basın toplantısı ile tamamlanan soruşturma hakkında gazetecilere bilgi verdi. Maç günü polisin çektiği görüntülerin yanı sıra ulusal 10 televizyon kanalı ve yerel 3 televizyon kanalında yayınlanan görüntüler ile gazetelerde yer alan fotoğrafların incelendiğini belirten Vali Harput, yapılan soruşturma sonunda 1 polis memurunun açığa alındığını, 1'i amir 2 polis memuru hakkında idari soruşturma başlatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, maçın manın oynandığı günde bazı kişi ve grupların tahrik ve kargaşaya neden olduğunu, görüntülerin incelenmesi sonucu bu kişilerin belirlendiğini ve haklarında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Emre KOŞAK- Funda AVCI/BURSA, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;