Bebeklerde biberon çürüğüne dikkat!

Bebeklerde görülen çürükler, ileri yaşlarda ağız ve diş sağlığını bozabilecek bir sorun haline gelebiliyor. Bebeklerin en önemli besin kaynağı süt ise bu çürüklere neden oluyor

20 Kasım 2012, Salı 09:50
A A

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu anneleri uyarıyor: ‘Biberonla beslenme alışkanlığı fazla olan bebeklerde görülen çürüklerin tedavisi imkansız olabilir!’

Bebeklerin en önemli besin maddesi olan süt, doğal içeriğinde şeker barındırıyor. Gün içinde sıklıkla içtikleri sütün bir miktarı genellikle bebeklerin ağzında kalarak bakteri oluşumuna neden olabiliyor.

Bu bakterilerin zamanla dişleri çürüttüğünü belirten Diş Hekimi Kışlaoğlu, bebeklerde ağız bakımı ihmalinin biberon çürüğünün en önemli nedenlerinden olduğunu vurguluyor. 

AĞIZ TEMİZLİĞİ ÇÜRÜĞÜ ÖNLÜYOR


Biberonla bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt, bebeğin dişlerinde hızla çürümeye neden oluyor. Özellikle gün içinde ve gece boyunca sürekli biberon alışkanlığı olan bebeklerin dişlerinde biberon çürüğü geliştiğini belirten Kışlaoğlu, her gıda alımından sonra bebeğin ağız temizliğine özen göstermek gerektiğini; annelerin diş fırçalamaya başlamak için ‘erken’ olduğu düşüncesinin biberon çürüğü oluşumunda en önemli etkenlerden biri olduğunu hatırlatıyor. 

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDEN ÖNEMLİ?

Bebeklerde çürük tedavisinin neredeyse imkansız olduğunu dile getiren Kışlaoğlu, erken yaşta çekilen süt dişlerinin, ardından çıkacak daimi dişlerde yapısal bozukluklara ve hatta ilerde konuşma problemlerine yol açtığını, bu nedenle önlem alarak çürük oluşumunu minimuma indirmek gerektiğini vurguluyor.

Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaplanmaya neden olduğunu belirten Kışlaoğlu, diş ağrısının bebekte beslenme ve uyku düzensizliğine yol açtığının altını çiziyor. 

ÇÜRÜĞÜ ENGELLEMEK İÇİN...

* Bebeğin ağzında şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmasını engelleyin.

* Her beslenmeden sonra dişlerini temiz bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin. Eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzını çalkalamasını sağlayın.

* Biberondaki süte mümkün olduğunca şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.

* Bebeğinizi 2 yaşına gelmeden biberondan uzaklaştırmaya çalışın.

* İlk dişleri çıkar çıkmaz düzenli olarak kontrole götürün.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;