Bebeklerde kalça çıkığı

Yeni doğan bebeklere yönelik yanlış uygulamalar kalça çıkığına neden olacağı gibi çocuğun sakat kalmasına yol açabilir

14 Ocak 2010, Perşembe 10:38
A A

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Çullu, doğuştan kalça çıkığının, hayatın ilk haftalarında ortaya çıkan bir sorun olduğunu belirterek, doğum sırasında bebeğin kalçalarının çıkığa eğilimli olduğunu, doktorların yaptığı yanlış uygulamaların, kalçaları çıkık hale getirdiğini öne sürdü.

Bu sorunu artık doğumsal değil, gelişimsel kalça çıkığı olarak adlandırdıklarını ifade eden Çullu, kalçayı çıkık hale getiren yanlış uygulamaların başında kundak yapmak ve çocuğu ayaklarından tutup baş aşağı sallamak olduğunu söyledi.

Çocukların kundağa sarıldığı toplumlarda, kalça çıkığı görülme sıklığının fazla olduğunu ifade eden Çullu, şöyle konuştu: "Anne karnında kolları ve bacakları kıvrık duran bebeğin bir süre daha bu pozisyonu koruması, doğanın gereğidir.

Bunun aksine, kalça ve dizleri zorla düzeltilerek sıkıca kundağa sarılmış bebeklerde kalçalar çıkığa eğilimli hale getirilmektedir. Çukuru henüz tam gelişmemiş yeni doğan bebeğin, bu zorlamalar nedeniyle kalçası çıkabilmektedir. Çünkü her ne kadar doğuştan desek de bebeklerimizin kalçaları doğuştan çıkık değildir."

NASIL FARK EDİLİR?

Anne ve babaların yeni doğan bebeklerin çok iyi gözlemlemesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Çullu, ailelerin bebeğin kalça ve uyluklarındaki kıvrımlara dikkat etmesinin önemine değindi.

Kalçası çıkık bebeklerin normal bebeklere oranla daha geç yürüdüğünü, yürümede gecikme veya daha kötüsü topallayarak yürümenin kalça çıkığı belirtisi olabileceğini ifade eden Çullu, "Çıkık kalçayla topallayarak yürüyen bebeklerin tanısını koymak çok kolaydır. Fakat çok geç kalınmıştır. Günümüzde ultrason, kalça çıkığının erken saptanmasında çok önemli bir yardımcı tanı aracıdır" diye konuştu.

"ERKEN TANIDA TEDAVİ KOLAY"

ADÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Çullu, gerek muayene, gerekse ultrason sayesinde ilk 3-4 ay içerisinde erken tanı konmuş bebeklerde kalça çıkığının basitçe halledilebildiğini ve bebeğin ömrünü sağlıklı olarak sürdürebileceğini dile getirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;