Berkin Elvan ölümünün 1'inci yılında anılıyor

Gezi Parkı protestolarına 16 Haziran 2013'de yapılan müdahalede Okmeydanı'nda gaz bombası fişeğiyle ağır yaralanan ve 269 günlük yaşam mücadelesini 11 Mart 2014'te kaybeden Berkin Elvan'ın 1'inci ölüm yıldönümü nedeniyle ailesi ve Taksim Dayanışması tarafından anma düzenlendi

07 Mart 2015, Cumartesi 12:55
A A

Anma kapsamında Berkin Elvan için Okmeydanı Cemevi'nde bir yemek verildi. Yemeğe aralarında sanat ve siyaset dünyasından isimlerin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Yemeğin ardından gruplar Berkin Elvan için Okmeydanı'ndan mezarının bulunduğu Feriköy'e kadar yürüdü.

Berkin'in annesi Gülsüm Elvan  oğlunun mezarına kapanarak gözyaşı döktü. Yaşadığı acıya dayanamayan Gülsüm Elvan fenalışca hastaneye kaldırıldı.

Cemevin'deki yemeğe katılanlar arasında Emekli Albay Dursun Çiçek ile HDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş da vardı.

 

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan yaptığı açıklamada, "Bugün Berkin'imizin yıl yemeği var. Ondan sonra da örf adetlerimize göre mezarına gitmeyi düşünüyoruz" dedi.

Bugün ülkede adaletin olmadığını söyleyen Sami Elvan, "Hala Berkin'in katillerinin ortada olmadığını görüyoruz. Hala Berkin'in katilleri hayatlarını devam ettiriyor. Ama bizim çocuğumuz ortada yok. Herkesin bu davanın peşinde olmasını istiyorum" diye konuştu. 

Berkin Elvan'ın anıldığı bu günde annesi Gülsüm ile babası Sami Elvan, oğullarının mezar hikayesini yazdı. 

İşte Elvan çiftinin kaleminden 'Bir mezar hikayesi':

''Burada bir hikaye aktarmak ve çocukların okuyup mutlu olmasını sağlamak isterdik. Burada yazılmış bir hikayeyi Uğur Kaymaz'ın, Ceylan Önkol'un, Behzat Özen'in, İbrahim Aras'ın, Nihat Kazanhan'ın okumasını ve mutlu olmalarını isterdik. Bir hikaye yazılsın ve Berkin Elvan okusun, ertesi gün okulda arkadaşlarına anlatsın isterdik. Oysa bir polisin silahından çıkan biber gazı mermisinin hayattan, hayatımızdan aldığı Berkin'in anne babası olarak evladımızın mezarının hikayesini yazıyoruz.

Bugün mezarlığa gelenler görecekler, gelemeyenler ise fotoğraflardan ve videolardan görüp anlamlandırmaya çalışacaklar. O sebeple bu hiç yazılmaması gerek hikayeyi sizlere bu sabah ulaştırmayı uygun gördük, üzgünüz...

OĞLUMUZUN MEZARI YAPILDI

Berkin'siz geçen 1 yılın sonunda oğlumuzun mezarı yapıldı. Bunun için onlarca dostumuz çizim ve öneri gönderdi. Bu mezar Karadenizli inşaat ustasının, Alevi bir mezar ustasının, Kürt bir mermer ustasının, Egeli bir cam ustasının, Ermeni bir döküm ustasının, Süryani bir kesim ustasının ve bu ülkede doğmuş büyümüş genç bir Musevi kardeşimizin emeğidir. Bu mezarda 14 yaşında vurulmuş, 15 yaşında hayata veda etmiş bir çocuk yatmaktadır. Bu mezarda Anadolu toprağı ve Anadolu halklarının hüznü vardır. Bu mezar devlet dersinde öldürülmüş bir çocuğun mezarıdır.

BERKİN'İN KAŞLARI HEPİMİZİN GÖZÜNÜN ÖNÜNE GELDİ

Berkin'in kaşları, sadece Türkiye'ye değil, tüm dünyaya onu tanıttı. Her ne zaman onunla ilgili bir haber izlesek, okusak, onun o karakteristik, sempatik kara kaşları hepimizin gözünün önüne geldi. Bir yandan da kaşlarını soyutlarken, diğer yandan özgürlüğün, masumiyetin sembolü olan kuşa benzediğini fark etti insanlarımız. Tüm tasarımlarda bu iki sembol birleştirilerek kullanıldı.

BAŞ TAŞI CAMDAN

Baş taşı camdan yapıldı. Çünkü bir çocuğun içi dışı birdir, şeffaftır, durudur onun gizlisi saklısı yoktur. Neresinden bakarsanız bakın onda sadece bir çocuk görürsünüz. Bu yüzden baş taşı camdır.

VURULDUĞU ANI SEMBOLİZE EDEN KUŞ

Camın üstündeki ağaç kuşa benzeyen kaşlarından oluşmuştur. 14 adet kaş/kuş vardır 13 ü birbirine bağlı 14'ncüsü gövdeden ayrılarak havalanmıştır. Vurulduğu anı sembolize eder.

GEZİ'DE KAYBEDİLEN CANLAR İÇİN...

14 kaşın arasında sekiz boşluk vardır ve yine Gezi'de kaybedilen canlarımızı sembolize eder. Camın mezar gövdesiyle birleştiği yerde "akın var akın, güneşe akın" yazıyor. Bu şiiri hepimiz biliriz. Ancak burada kullanılmasının nedeni 1 Haziran 2013 tarihinde vurulan Ethem Sarısülük için Okmeydanı'nda yapılan bir protestoda Berkin'in bu şiiri yüksek sesle okumasından dolayı eklenmiştir mezara. 

UÇURTMAYI VURMASINLAR DEDİK, SENİ VURACAKLARINI BİLEMEDİK

Mezarın üstünde uçurtmasıyla koşan Berkin var. Uçurtması 8 uçurtmadan oluşuyor. Gezi'de yitirdiğimiz canlarımızı simgeleyen 8 uçurtma. Uçurtmasıyla koşan Berkin'in koşma istikametinde "Uçurtmayı vurmasınlar dedik, seni vuracaklarını bilemedik" yazıyor. Bu sözü Berkin'in ablaları Berkin'i kaybettiğimizde yazmışlardı.

AYAK UCUNDA 8 DELİK

Ayak ucunda ise 8 delik var. Bu 8 delik Gezi direnişinde katledilen 8 can içindir. Her delik bir ismi sembolize eder ve her delik o ismin katlediğildiği yaşın mm bazında çap olarak kullanılmasıyla oluşmuştur. Yani sol baştaki delik 26 yaşında katledilen Ethem için, 26 mm sağ baştaki delik 15 yaşında hayata veda eden Berkin için 15 mm'dir.Ali İsmail, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım, Abdullah Cömert, Hasan Ferit, Mehmet Ayvalıtaş hepsi öldürüldükleri yaşla sembolize edilmişlerdir. Berkin Elvan'ın en olmaması, en yazılmaması gereken hikayesi budur." 

Gülsüm Elvan - Sami Elvan

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;