Bir dalda iki biber

Tek sap üzerinde bir tarafta kırmızı dolmalık, bir tarafta yeşil sivri biber olması görenleri şaşırttı

Bir dalda iki biber

Manisa'nın Sarıgöl ilçesine bağlı Alemşahlı Köyü'nde sebze üretimi yapan Seyhan İğde'nin tarlasında yetişen tek sap üzerinde bir tarafta kırmızı dolmalık, bir tarafta yeşil sivri biber olması görenleri şaşırttı. 

İKİZ OLURDU AMA...

32 yaşındaki Seyhan İğde, Güryol mevkiinde 10 dekarlık tarlada ekim yaptığını belirtti. Bu yıl tarlanın 5 dekarına biber, 5 dekarına da domates ektiğini kaydeden İğde, “Sertifikalı biber fidanlarından getirip diktim. Oldukça iyi verim aldım. Pazara götürmek üzere biber topladığımda, tek sapta biri kırmızı dolmalık biber, diğeri ise yeşil uzun biberin birlikte oluştuğunu gördüm. Bu tür bir olayla ilk kez karşılaştım. Biberlerin arasında ikiz olan olurdu. Ama böylesine hem ikiz, hem de farklı biberin olması beni şaşırttı” dedi. 

RÜZGAR YA DA ARILARIN İŞİ

Ektiği biberlerin dolmalık cins olduğunu, araya birkaç tane de sivri biber ektiğini anlatan Seyhan İğde, “Biberlerin çiçeklenme döneminde, arılar ya da rüzgar sayesinde tozlaşma nedeniyle iki biber türünün karışmış olabileceğini tahmin ediyorum. Yoksa tek sap üzerinde iki farklı biber olmaz” diye konuştu. 

Vehbi SARIHAN/SARIGÖL (Manisa), (DHA)