Birden fazla ilişki için ısrar etmeyin

Birden fazla ilişki için ısrar etmeyin

08 Ekim 2009, Perşembe 17:00
A A

Erkekler cinsel ilişki sayısını kendilerine dert edinir. Çünkü ilişki sayısı fazlalaştığında kendini eşlerine ispatlamış hissederler. Ancak vücudu zorlamak fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı değil. Bu tür yanlış beklentiler erkeğin sonradan başına bela olabilir ve olmayan bir sorun bile var hale gelebilir.

SORU: Hidrosel sıvısı enjektör yardımıyla boşaltılır mı?

84 yaşındayım. 10 yıl önce geçirdiğim fıtık ameliyatı sonucunda sağ testisimde hidrosel oluştu. Hidrosel şimdi iri bir portakal büyüklüğünde. Yapılacak bir ameliyat, uygulanacak genel ya da lokal anestezi ilerlemiş yaş, yüksek tansiyon, iskemik kalp hastalığı nedeniyle tehlikeli ve imkansız bulundu. Bu şekilde ameliyat dışında örneğin;akciğer hastalıklarında plevrada toplanan su, sirozda karaciğerde toplanan su enjeksiyonla alınabiliyor. Bu metod testisteki hidrosel için de anestezi yapılmadan uygulanabilir mi?

CEVAP: Evet, aynı şekilde bir enjektör ile damarlardan uzak kalarak hidrosel sıvısı boşaltılabilir. Bunun gerekli sterilizasyon ortamına uyularak yapılması bir iltihap oluşmaması için şarttır. Birkaç aylık aralar ile bu sıvı yeniden toplanabileceğinden işlemin tekrarı gerekebilir.

SORU: Eşimi tatmin edemiyorum, ne yapmalıyım?

70 yaşında bir erkeğim. Eşim ise 41 yaşında. Benim sorunum şu: Ona karşı yetersiz olduğumu düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP: 70 yaşında birinin önemli bir sağlık sorunu yoksa haftada 1-2 defa cinsel ilişkide bulunması normaldir, sanırım bu eşiniz için de yeterli olacaktır. Daha fazlası için kendinizi zorlamamanızı öneririm, vücut zaten ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder. Birçok insan bunu bir öğünç, erkeklik meselesi olarak gördüğünden kaliteli cinsel yaşam yerine sayısal performansı hedeflemektedir. Performans göreceli bir kavramdır. Bir kez temas kurduktan sonra ikincisini kuramıyorum diye gelenler var.

Birden fazla ilişki için ısrarcı olmayın

Ama bu kişi 50 yaşında ve 15 yıldır evli ise, aynı gece 2 defa ilişki kurma beklentisi ve zorlaması içinde olması için neden yoktur. Kısa sürede birden fazla ilişkide bulunmak hem kişinin fiziki hem de psikolojik durumu ile ilgilidir. Birincide başarılı ve tatmin edici bir ilişki gerçekleştiren erkek bir süre istirahatten sonra istiyor ve sertleşme oluşuyorsa ikinci birleşmeyi yapabilir. Tıpkı kişinin açlık, uyku gibi diğer fiziki ihtiyaçlarına benzer şekilde vücudu cinsel ihtiyaçlarını da gerekli ölçüde karşılamasını ayarlayacaktır.

Ürolog Doçent Doktor Teoman Kadıoğlu

doktor@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;