Birinin rahminden birinin kalbinden öyle şeyler çıktı ki

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 33 yaşındaki kadının rahminden 3,5 kiloram ağırlığında ur çıkarıldı. Adana ise 38 yaşındaki kadının kalbinden 35 santimetrelik ur çıkarıldı

15 Nisan 2015, Çarşamba 12:39
A A

Nazilli ilçesinde, rahatsızlığı üzerine hastaneye başvuran 33 yaşındaki kadının rahminden 3,5 kilo ağırlığında ur çıkarıldı.

Nazilli Devlet Hastanesi Yöneticisi Opr. Dr. Şafak Çalışkan, hastanın miyom denilen rahimdeki ur nedeniyle kendilerine tedavi için başvurduğunu belirtti. Tedavide geç kalınmış olduğunu ifade eden Çalışkan, "Bünyesinde 3-4 tane büyük çaplı miyomların olduğunu tespit ettik. Ameliyat kararı aldık.

Tedavisinin gecikmesi nedeni ile zorlukları ameliyat sırasında karşımıza çıkıyor. Bu ameliyat daha erken dönemde yapılmış olsaydı hastamız için daha iyi olacaktı. Ameliyatımız çok başarılı geçti. Hastamızdan 3,5 kilogram ağırlığında ur çıkarttık. Patoloji sonucuna göre tedavimizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Gülnur Z. ise sağlığına kavuşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Beni sağlığıma kavuşturan doktoruma çok teşekkür ediyorum" dedi.

ADANA'DA İSE KADININ KALBİNDEN 35 CM'LİK TÜMÖR ÇIKTI

Adana’da, doktorların ‘ameliyat olursan masada kalırsın’ dediği Esma Yüksel’in kalbindeki 35 santimetrelik tümör, dünya tıp tarihine geçecek başarılı bir ameliyatla alındı. Seyhan ilçesinde yaşayan Esma Yüksel, (38) karın ağrısı ve safra kesesi şikayetiyle çeşitli hastanelere gitti. Gittiği doktorlardan 'karın bölgende pıhtı var' denilen Yüksel'in kalbi ise kontrol edilmedi. Yaşadığı sağlık sorununun tespit edilemeyip çözülememesi üzerine Yüksel, çareyi Ankara'daki hastanelerde aradı. Hastalığı nedeniyle Esma Yüksel'in ayakları şişti ve gündelik işlerini dahi yapamaz hale geldi. Bir süre sonra Yüksel'e 'anjiyo' olması gerektiği söylendi ancak Yüksel korktuğu gerekçesiyle bunu kabul etmedi. Detaylı tetkiklerin yapılmasının ardından Yüksel'in kalbinin tümörlerle kaplandığı belirlendi. Doktorların ameliyat olması halinde hayatını kaybedeceğini söylediği Yüksel'den bundan sonra çok dikkatli olmasını, kaza yapmamasını, kafasını bir yere çarpmamasını istedi.

"Beni ölüme terk ettiler" diyen Esma Yüksel, Adana'ya geri döndü ve derdine derman olabilecek doktor aramaya başladı. Yüksel, ambulans şoförü bir akrabasının sayesinde, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde görevli Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu ile tanıştı. Tümörün karın bölgesinden başlayıp kalbin neredeyse tamamını kapladığını fark eden Doç. Dr. Poyrazoğlu, hastayı da motive ederek kısa sürede geniş kapsamlı bir cerrahi ekip kurdu.

Kalp durdurulmadan operasyon yapıldı

Ameliyat öncesi ciddi hazırlıklar yapan Doç. Dr. Poyrazoğlu'na, Yrd. Doç. Atakan Atalay, Genel Cerrah Prof. Dr. Gürhan Sakman ve Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Barış Güzel de destek verdi. Esma Yüksel'in kalbi durdurulmadan önce karın bölgesindeki tümörler, ardından kalbi çevreleyen tümörler başarıyla temizlendi. Operasyonun, kalbin durdurulmadan yapılmış olması ve bu boyutta bir tümörün başarıyla temizlenmesi dünya tıp tarihine önemli bir detay olarak işlendi. Esma Yüksel, "Beni ölüme terk etmişlerdi. Tüm doktorlar, ameliyat olursam öleceğimi söylemişti. İyi ki Hakan Hocam'ı bulmuşum. Çok teşekkür ederim, ekibiyle birlikte beni ikinci kez hayata döndürdü. İyi ki karar vermişim, ameliyat olmuşum" diye konuştu.

"Böylesi vaka dünyada çok az sayıda var"

Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu ise Esma Yüksel'in kendisine geldiğinde hastalığının son evresinde olduğunu, ayaklarında, karın bölgesinde şişlik ve kalbinde büyük bir kitle bulunduğunu kaydetti. Ameliyat planlamasını çok düzgün yaptıklarını belirten Poyrazoğlu, "Kitle patoloji sonucunda dünyada nadir görünen bir kitle. Bizim yaptığımız araştırmada tüm dünyada sadece 3-4 yayından bahsediliyor. Bu dünyada çok az sayıda olduğunu gösteriyor. Esma da bunlardan biri oldu. Biz de bu vakayı yayınlayacağız. O yönden de mutluyuz. Esma da inşallah rahat bir şekilde hayatını sürdürecek. İyi olan tarafı Esma'nın bize gelmesi şans. Kemoterapi, radyoterapi gibi onkolojik şeylerden kurtuldu o yüzden mutluyuz. Kitleyi 3 parça halinde çıkardık. Parçaların toplam boyutu yaklaşık 35 santimetre" ifadelerini kullandı. Başarılı ameliyatı gerçekleştiren ekipten Prof. Dr. Gürhan Sakman ise hastalığın ve operasyonun çok nadir görülen bir işlem olduğunu anlattı. Ameliyat hakkında detaylar veren Sakman, kalbin içinden çıkan pıhtının ağaç bütünlüğünde olduğunu kaydetti. Düşük tempoda yürümeye başlayan Esma Yücel, taburcu olacağı günü bekliyor.

AA-İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;