Borusan, Balnak Lojistik'i satın aldı

Borusan Lojistik CEO'su Agah Uğur, Balnak'ın hisselerini satın aldıklarını açıkladı. Uğur, Rekabet Kurumu onayından sonra lojistikte en büyük firma olacaklarını belirterek, “2015 sonunda 1 milyar dolar ciro hedefliyoruz” dedi.

06 Kasım 2012, Salı 12:17
A A

YASEMİN KAPTANBAŞ / POSTA İNTERNET

Türkiye lojistik sektöründe önemli bir satın alma operasyonuna imza atan Borusan, Balnak Lojistik hisselerinin tamamını satın aldı. Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, satış işleminin Rekabet Kurumu tarafından onaylanmasından sonra Borusan Lojistik’in satış gelirleri açısından sektörün lider kuruluşu olacağını belirterek, 2015 sonunda 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini söyledi.

Toplam ciro 600 milyon dolar

1986 yılında kurulan Balnak Lojistik kara, hava, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı ile antrepo hizmetleri veriyor. Hızlı tüketim, perakende, tekstil, otomotiv, kimya ve petrokimya gibi Türkiye’nin birçok lokomotif sektörüne hizmet sunan Balnak, 2011 yılında 200 milyon doların üzerinde ciro elde etti. Satın alma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Borusan Lojistik ve Balnak Lojistik'in toplam gelirleri 2012 itibarı ile 600 milyon ABD doları seviyesine erişmiş olacak, 4 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak ve 10 binin üzerinde müşteri ile sektöre yön verecek.

"Liderliğe oynamaya devam edeceğiz"

Balnak Lojistik’in satın alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Borusan Holding CEO'su Agah Uğur şunları söyledi:

"Borusan Grubu faaliyet gösterdiği bütün iş dallarında bir adım önde olma vizyonu ile liderliği hedefliyor. Stratejik planlarımızda organik büyüme yatırımlarımıza ilave olarak sinerji yaratacağına inandığımız ve büyümemize ivme kazandıracak satın almalar da yer alıyor. Borusan Lojistik'in Balnak’ı satın alması lojistik işimiz için bu stratejimizin hayata geçirilmesinde önemli bir adımdır. Bu satın alma sürecinin sonuçlanmasının ardından Borusan Lojistik yurtiçinde daha da güçleneceği gibi, yurtdışındaki varlığını da önemli ölçüde artıracak. Bu birleşme aynı zamanda ülkemizde lojistik sektörünün büyümesine de ciddi ivme kazandıracak. Bu birleşme bir satın almadır ancak biz bunu bir güç birliği olarak görüyoruz.1+1'in toplamının 2'den fazla yapacağı birleşmelere önem veriyoruz. Bu son adımla da sektörün liderliğini uzunca süre bırakmamaya niyetliyiz."

Borusan Lojistik'in 350 milyon dolarlık cirosu ile Balnak'ın 200 milyon doların üzerindeki cirosunun biraraya gelmesiyle 600 milyon dolarlık bir ciroya ulaşıldığını söyleyen Uğur, satın alma ile ilgili fiyatı gizlilik anlaşması gereği açıklamayacaklarını söyledi. Balnak'ın işgücü ile de güçlü bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Uğur, "Sinerji yaratmak için işten adam çıkartmak durumunda değiliz" dedi.

Balnak markasının ayrı bir değer olduğunu vurgulayan Agah Uğur, "Borusan Lojistik ana şirketimiz ancak, Balnak markasını da tümden yok etme gibi bir düşüncemiz yok. Bunları önümüzdeki dönemde değerlendireceğiz" dedi.

Balnak Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Aygüler ise, "23 yaşında genç bir endüstri mühendisi olarak başladığım serüveni bu şekilde noktalamak hem sevindirici hem de hüzün verici. 26 yıllık bir şirket olan Balnak'ın bir Türk şirketiyle birleşmesi benim için ayrı bir önem taşıyor. Balnak Lojistik'in kaynakları, bilgi birikimi ve deneyimi, Borusan Lojistik'e ivme kazandıracak ve Borusan Lojistik’i sektörünün liderliğine taşıyacak. Balnak Lojistik ve çalışanlarıyla her zaman gurur duyacağım.” dedi.

Borusan Yatırım ve Pazarlama'nın KAP'a yaptığı açıklamada da hisselerinin tamamının satın alınması amacıyla anlaşma imzalandığı ve hukuki sürecin tamamlanması için Rekabet Kurumu'na başvurunun yapıldığı ifade edildi.

Borusan Lojistik

1973 yılında kurulan Borusan Lojistik, 2000 yılından bu yana "entegre lojistik hizmet sağlayıcı" olarak Türkiye Lojistik Hizmetleri, Liman Hizmetleri, Uluslararası Taşımacılık Hizmetleri ve Yabancı Ülkeler Lojistik Hizmetleri olmak üzere dört stratejik alanda hizmet veriyor. Borusan Lojistik, 5 binden fazla müşterisine hizmet sunuyor.

Mevcut 450 metrelik lineer rıhtım uzunluğu ve ileri teknolojik ekipmanları ile Borusan Limanı, Türkiye’de bu alandaki en yüksek standartları sağlıyor. 2012 yılında başlamış olan ve 2 yıl sürecek yatırımlar sonrasında 450 metrelik lineer rıhtım 615 metreye uzatılacak.

Türkiye genelinde toplam 230.000 metrekareye ulaşan kapasitedeki depolama alanıyla geniş bir yelpazede hizmet sunan Borusan Lojistik yurtdışında faaliyetlerini 4 kıtada kurduğu 6 şirketi ile Amerika, Hollanda, Cezayir, Ortadoğu ve Kazakistan’da Borusan Logistics markasıyla sürdürüyor.

Borusan Lojistik son olarak Avrupa'ya yönelik hizmetlerinde yeni bir dönem açtı. Sektörde tren sahibi ilk şirket olarak Tarifeli Multimodal Tren Taşımacılığı hizmetini başlatan Borusan Lojistik Türkiye - Avrupa arasında sunduğu bu çevreci proje kapsamında kapıdan kapıya entegre hizmetler sunuyor.

Balnak Lojistik

1986 yılında kurulan Balnak Lojistik kara, hava, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı ile antrepo hizmetleri veriyor. 2007 yılında Amerikan yatırım fonu Great Circle Capital ile ortaklık kuran Balnak Lojistik 2008 yılında İzmir Lojistik Grubu'nu satın alarak yurt içi operasyonunu güçlendirdi.

Balnak Lojistik hisselerinin % 46'sı Great Circle Capital’a, geri kalanının çoğunluğu ise şirketin kurucusu Lütfi Aygüler'e ait.

100 ülkede yetkili acenteleri bulunan Balnak Lojistik, İstanbul’un her iki yakasında yaklaşık 180.000 m2’lik depoları yönetiyor. Balnak yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 7 bin müşteriye hizmet sunuyor.

YASEMİN KAPTANBAŞ / POSTA İNTERNET 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;