Mehmet Coşkundeniz

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170739.mehmet_coşkundeniz_27.png

Bu defa başka...

Pazar, 12 Haziran 2011 - 05:00

Hayat seçimlerden ibarettir. Bir şeyi seçeriz, seçmediğimiz diğer şeyleri ekarte ederiz. Bazen seçimlerimizden dolayı pişmanlık duysak da, biliriz ki; o bizim seçimimizdir. O seçimi yaptığımız dönemde kendimiz için en iyi olanı seçmişizdir. Bugün yine bir seçimle karşı karşıyayız. Ama bu defa başka...

[[HAFTAYA]]

Klasik bir seçim değil bu, seçimden daha öte bir şey. Seçeceğimiz şey sadece bizi 4 yıllığına yönetecek iktidar olmayacak. Geleceğimizi seçeceğiz örneğin. Nasıl bir Türkiye’de yaşayacağımızı belirleyeceğiz. Çocuklarımızı seçeceğiz. Çocuklarımızın hangi koşullarda yaşayacağını tespit edeceğiz. Hangi coğrafyada yer alacağımızı seçeceğiz. Yönümüzü nereye döneceğimizi saptayacağız. Bu topraklarda barış içinde, huzur içinde yaşayıp yaşamayacağımızı seçeceğiz. Evimizde, işyerimizde fişlenme, dinlenme korkusu olmadan rahatça konuşup konuşmamayı seçeceğiz. Yoksulluğu, işsizliği yenip yenmemeyi seçeceğiz. Açlıktan ölenlerin bulunduğu bir ülkede yaşayıp yaşamamayı seçeceğiz.

Özel hayatlarımızın didik didik edilip edilmemesini seçeceğiz. Sabaha karşı evlerimizden gözaltına alınıp alınmamayı seçeceğiz. Gazetecilerin özgürce yazıp yazamamasını seçeceğiz. Anaların evlatlarını gönül rahatlığıyla askere gönderip gönderememesini seçeceğiz. Bu ülkede her halkın kardeşçe yaşayıp yaşamamasını seçeceğiz. Kimsenin dininden, dilinden, giyiminden, yaşam tarzından dolayı ötekileştirilip ötekileştirilmemesini seçeceğiz. Herkesin rahatça fikrini söyleyebildiği bir demokraside yaşayıp yaşamamayı seçeceğiz. Bu ülkenin kurumlarının sadece bir anlayıştaki insanlara teslim edilip edilmemesini seçeceğiz.

* * *

 Sonuçta sevgili okur, kolay değil işimiz. Atacağımız oyun sorumluluğu bu kez daha fazla. Bu defa başka... Vereceğimiz karar tamamen kendimizle ilgili bu defa. Hani denir ya, demokrasi milletin kendi kendini yönetmesidir diye... İşte tam da bu seçim için geçerli bu. Kendi kendimizi yönetmek istiyorsak...

Birilerinin diktasını kabul etmek istemiyorsak... Geri dönülmez bir yola girdiğimizde ‘Keşke’ demek istemiyorsak... Bugün sandığa gittiğimizde... “Bu defa başka” diyerek... Mührü oy pusulasına öyle basmalıyız... Ama, bugün mutlaka ve mutlaka... Sandıkta olmalı, oyumuzu atmalıyız.