'Çare yok dünyaya uyacağız'

Banvit'in patronu Ömer Görener Türkiye'de tarım ve hayvancılığın yeterince desteklenmediğini söyledi

'Çare yok dünyaya uyacağız'

HAYVANCILIK DESTEKLENMELİ

Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Türkiye’nin bir hayvancılık politikasının bulunmadığını söyledi. Hayvancılığın devam edebilmesi için desteğin şart olduğunu dile getiren Görener, tahılı desteklemekten hayvancılığı desteklemeye dönülmesi gerektiğini vurguladı. Görener, “İstihdam hayvancılıkta var. Kırmızı et fiyatlarının yukarı gitmesi bu politikadaki yol ayrımını açıkça gösteriyor” dedi.

ÜRETİCİ ÇOK ZOR DURUMDA

Üreticilerin zorda olduğunu belirten Görener, çiftçinin desteklenmemesinin, beraberinde başka sorunlar da getirdiğini ifade etti. Görener, “Buğday destekleniyor ama çiftçiyi desteklemiyorsunuz. Bu, büyük şehirlere göçü hızlandırıyor. Köyler terk ediliyor. Avrupa Birliği tarım birliği aslında. Üretici destekleniyor. Biz de dünyaya uymak zorundayız. Eninde sonunda bu olacak. Aksi halde tarım biter” diye konuştu.

AVRUPA'YA 7 TIR GİDECEK

Görener, aralıkta Avrupa Birliği (AB) ülkelerine tavuk eti ihracatına başlayacaklarını söyledi. Görener, Avrupa standartlarına ve damak zevkine uygun ürünlerin hazırlandığını, her hafta 5-6 TIR ürünün AB’ye yollanacağını belirtti. Türkiye’nin Arap ülkelerine ve Rusya’ya ciddi ihracat potansiyelinin olduğunu kaydeden Görener, “Irak, Ürdün, Kuveyt, Dubai, Katar gibi bölgelere girmeyi istiyoruz” dedi.

Sibel ERAY