Çek borcu yeniden yapılandırılacak

Çek Kanun Tasarısı üzerindeki çalışmalara yeniden hız verildi. Hükümetin yıl sonuna kadar yasalaştırmayı planladığı tasarı ile hem sahte çek vermeyi cezalandırmanın hem de cezaevine girmenin önlenmesi amaçlanıyor

Pazartesi, 16 Kasım 2009 - 05:00

Çek borcu yeniden yapılandırılacak

YIL SONUNA KADAR ÇIKACAK

Kriz nedeniyle ödenemeyen çeklerle ilgili yasal çalışmalara hız verildi. Meclis’teki tasarının yıl sonuna kadar yasalaştırılacağı ifade edilirken, kriz ve benzeri nedenlerle çekleri karşılıksız çıkan ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalanların borçlarının yeniden yapılandırılması formülü üzerinde çalışıldığı belirtildi. Hükümetin yıl sonuna kadar yasalaştırmayı planladığı tasarı ile hem sahte çek vermeyi cezalandırma hem de cezaevine girmenin önlenmesi amaçlanıyor.

ÖDEME MODELİ TARTIŞILIYOR

Kriz dönemlerinde çekle ilgili farklı çözümlere gidilebilmesi, hapis cezasının kaldırılması ve çek borçlarının belirli taksitlerle ödenebilmesi üzerinde duruluyor. Hapis cezası kaldırılırsa çeklerin ödenme oranlarının düşeceği kaygısı nedeniyle en makul seçeneğin, borçların bir yılda taksitler halinde ödenmesi ya da bir yılda bu borçların peyderpey ödenerek tamamlanması imkanı sağlanmasına çalışılıyor. Bu konudaki çalışmaların gelecek haftalarda bitebileceği ifade ediliyor.