CEO'ların gelirine tırpan

ABD'de finansal kriz döneminde devletten milyarlarca dolar alan şirketlerin CEO'larına yapılan ödemelerin azaltılması planlanıyor

22 Ekim 2009, Perşembe 14:26
A A

ABD Hazinesi'nden en fazla yardımı alan 7 şirketin 25 CEO'ya yapılan ödemeler yüzde 90'a kadar azaltılacak. Hazine Bakanlığının birkaç gün içinde bu planı açıklayacağı belirtildi.

Bu plandan Bank of America, American International Group (AIG), Citigroup, General Motors, GMAC, Chrysler ve Chrysler Financial şirketlerinin etkileneceği, bu 7 şirkette en fazla kazanan 25 kişinin toplam ücretinin ortalama yüzde 50'ye kadar azalacağı kaydedildi.

ABD yönetiminin 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Planı (TARP) kapsamında ücretlerle ilgili işlerden sorumlu Hazine yetkilisi Kenneth Feinberg, her bir şirketteki ödemelerle ilgili görüşmeleri yürütecek.

Kurtarma planından aldıkları yardımı ödeyen Goldman Sachs ve JPMorgan Case ile küçük şirketler bu plan kapsamına alınmayacak. Bu plana göre, kurtarma planından 180 milyar dolardan fazla yardım alan AIG'de hiçbir CEO 200 bin dolardan fazla gelir elde edemeyecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;