Çıplak fotoğraf davasında beraat

Müdür yardımcısı kadın, kendisini döven ve çıplak fotoğraflarıyla şantaj yapan erkek arkadaşını hapse attırmıştı. Şimdi beraat geldi

Çıplak fotoğraf davasında beraat

İzmir'deki bir bankada müdür yardımcısı olarak görev yapan Ö.B.S., birlikte olduğu doktor erkek arkadaşı O.M.E.'nin kendisini dövdüğünü, sevişirken çektiği çıplak fotoğraflarını yakınlarına gönderip şantaj yaptığını belirterek savcılığa şikayet etti. Soruşturma sonucu, doktor O.M.E., ‘nitelikli cinsel saldırı, hürriyettinden yoksun bırakma, özel hayatın gizliliğin ihlali ve şantaj’ suçundan tutuklandı. Hakkında 27.5 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan O.M.E., bankacı sevgilisi Ö.B.S. şikayetinden vazgeçince önce tahliye edildi, daha sonra beraatine karar verildi.

ÇOCUK ALDIRDI

Doktor ile banka müdür yardımcısı arasında filmleri aratmayan büyük aşk, 2003 yılında başladı. Alsancak'taki özel bir bankada müdür yardımcısı olarak çalışan Ö.B.S. ile müşterisi olan evli doktor O.M.E. arasındaki dostluk bir süre sonra aşka dönüştü. Ö.B.S., birlikte yatla tatil yaptığı doktor sevgilisinden bir süre sonra hamile kaldı daha sonra da bebeğini aldırdı. Araları açılan çiftten doktor O.M.E., iddiaya göre bankacı sevgilisi Ö.B.S.'yi bir tartışma sonrası zorla otomobile bindirip kaçırdı, zorla cinsel ilişkiye girdi. Sevişirken çektiği fotoğrafları da Ö.B.S.'nin, şimdiki eşi M.S.'nin eski eşi N.T.'nin kuaför dükkanına zarf içinde bıraktı.

SAVCILIĞA ŞİKAYET ETTİ

Fotoğrafların herkes tarafından görülmesi üzerine çılgına dönen Ö.B.S., 28 Kasım 2008'de savcılığa gidip doktor sevgilisi hakkında şikayetçi oldu, çıplak fotoğrafları da delil olarak sundu. Ö.B.S., şikayet dilekçesinde şöyle dedi:

“2003 yılında bankada çalışırken kendisiyle tanıştım. Bir yıl boyunca birlikte yaşadık. Kendisi evli olduğu için nikah yapmadık. Eşi yabancı uyruklu olduğu için O.M.E.'nin evinde kalıyordum. Ailem evli biriyle yaşamama karşı geldi. 2005 yılında yine birlikte yaşamaya başladık. 2007 yılında hamile kaldım, çocuğu aldırdım. Ben kendisiyle evlenmek istiyordum. Ama kendisi boşanmadığı için evlenemedik. Ben de M.S. ile evlendim. Beni otomobille zorla kaçırıp dövdü, ırzıma geçti. Sevişirken fotoğraflarımı zorla çekti. Kendisinden şikayetçiyim.”

TUTUKLANDI

Şikayeti değerlendiren savcılığın talebi üzerine O.M.E. ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘hürriyetti tahdit’, ‘özel hayatın gizliliğin ihlal’ ve ‘şantaj’ suçundan 17 Mart'ta tutuklandı. Doktor hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde 27.5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. 4 ay tutuklu kalan sanık O.M.E., suçlamaları kabul etmedi. O.M.E. ifadesinde şunları söyledi:

“Kendisiyle bankada çalışırken tanıştım. İkimiz de evliydik. Aramızda yakınlaşma oldu. Dört yıl kadar aile hayatı yaşadık. Benden hamile kaldı, çocuğu aldırdık. Ailesi ilişkimizi duyunca aramız açıldı. 21 Eylül 2008'de fiilen ayrıldık. Kendi isteğiyle ilişkiye girdim. Birlikte yurt içi ve yurt dışı gezilerine gittik. Deniz kenarında en son otomobilde kendi isteğiyle birlikte olduk. Kendisini zorla kaçırıp ırzına geçmedim. Evlenemediğimiz için Ö.B.S.'nin babası beni tehdit etti. Çıplak resimlerimizi kendi rızasıyla çektim. Şikayette bulunduğunu öğrenince bunu eşinin eski eşi olan bayanın dükkanının kapısının altından attım. Fotoğraflar kapalı zarf içerisindeydi. Tehdit ve şantaj kastım yok. Birlikte mutluyken çektirdiğimiz resimleri de delil olarak sunuyorum.”

ŞİKAYETTEN VAZGEÇİNCE BERAAT ETTİ

Hakim huzurunda ifade veren Ö.B.S. ise savcılıktaki dilekçesinin aksine şikayetinden vazgeçti. Ö.B.S., “Kendisiyle evlenemediğimden ailem baskı yaptı. Ben de depresyona girdim. Bana zorla tecavüz etmedi. Aileme aklanmak, çevreme ve arkadaşlarıma karşı kendimi savunmak için dilekçemde o şekilde yazdım. Bu olayın bu dereceye geleceğini hiç düşünmedim. Şikayetimi geri alıyorum” dedi.

Doktor O.M.E., dört ay tutuklu kaldıktan sonra 2 Temmuz'da tahliye edildi. Yapılan son duruşmada da savcı, şikayetin geri çekilmesi ve olayların rızayla gerçekleştiğini belirlenmesi üzerine sanıkla ilgili davanın düşürülmesini talep etti. Mahkeme heyeti de talebe uyarak sanık doktor O.M.E.'nin beraatine karar verdi.

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)