Çocuğu olana altın değil fonunu hediye ediyorlar

HSBC'nin altın fonunun büyüklüğü dört ayda Uruguay, Şili gibi ülkelerin altın rezervini geçerek 700 kiloya ulaştı. HSBC Portföy Yönetimi Genel Müdürü Aksel, “Biz de evlenen, çocuğu olan çalışanlarımıza altın yerine fonunu hediye ediyoruz” dedi

a
a
Çarşamba, 25 Kasım 2009 - 05:00


Çocuğu olana altın değil fonunu hediye ediyorlar

REZERV 700 KİLOYA ÇIKTI

HSBC Portföy Yönetimi Genel Müdürü Namık Aksel, Türkiye’de altın fonlarına talebin çok yüksek olduğunu belirterek, “Biz de bu ilgiye uyduk. Eskiden çocuğu olan, evlenen çalışanımıza Cumhuriyet Altını takardık, şimdi altın fonu veriyoruz” dedi. HSBC’nin 11 Haziran’da sunduğu altın fonunun dört ayı aşkın sürede 40 milyon liralık büyüklüğe ulaştığını bildiren Aksel, “700 kilo altınımız var. Bu, Uruguay, Şili, Malta gibi ülkelerin merkez bankalarındaki rezervden büyük” diye konuştu.

YÜZDE 14.76 KAZANDIRDI

HSBC’den alınan bilgiye göre, Türkiye’de altın fonlarının büyüklüğü yılbaşından bu yana 7 kattan fazla artarak 267 milyon liraya çıktı. Namık Aksel, altın fonuyla altın alma arasında bir fark bulunmadığını, HSBC’nin fonunun dört aylık net getirisinin ise yüzde 14.76 olduğunu bildirdi. Namık Aksel, genel yatırım fonları pazarının da Türkiye’de geniş bir büyüme alanı olduğunu vurguladı. Amerika’da milli gelirin yüzde 70’i, Fransa’da yüzde 60’ına denk gelen fon büyüklüğü Türkiye’de yüzde 4’te kalıyor.