Çukurova'ya karşı ortak girişim

Turkcell'in, kavgalı olduğu ortakları Rus Alfa ile İsveçli TeliaSonera şirket kurarak güçlerini birleştirdi. İki şirket ayrı ayrı açtığı davalardan birini kazanırsa Turkcell'in yönetiminin yeni şirkete geçme ihtimali var

Çukurova'ya karşı ortak girişim

ÇUKUROVA İLE KAVGALILAR

Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’in Türkiye’nin en büyük GSM operatörü Turkcell’de kavgalı olduğu ortakları Rus Alfa ile İsveçli TeliaSonera güçlerini birleştiriyor. Altimo ve TeliaSonera’nın Turkcell İletişim ve Rus telekomünikasyon şirketi Megafon’daki hisselerini yeni şirkete devrederek birleşeceği belirtildi.

YÜZDE 50'Yİ GEÇECEKLER

Anlaşmanın onaylanıp yürürlüğe girmesi durumunda Alfa ve TeliaSonera’nın Turkcell’de doğrudan ve dolaylı olarak kontrol ettiği hisse oranı yüzde 42’ye çıkacak. Buna Alfa’nın kontrolünde olduğu öne sürülen Nadash ve Henri Services adlı Rus ve Kazak yatırımcıdaki yüzde 8.22’lik hisse eklenince Turkcell’deki hisse oranı yüzde 50.22’ye ulaşacak.

ORTAKLIK YAPISI KARIŞIK

Bunun TeliaSonera-Altimo’nun Turkcell’de kontrol ettiği hisseyi yüzde 50’nin üzerine çıkaracak olmasına rağmen Karamehmet yönetimi kaybetmeyecek. Çünkü Turkcell’in ortaklık yapısı karmaşık. TeliaSonera’nın doğrudan ve dolaylı hissesi yüzde 37 olmasına rağmen Turkcell’i, Turkcell Holding yönetiyor. Bu şirkette çoğunluk Çukurova Telecom’un.

KARAMEHMET YÖNETİYOR

Çukurova Telecom’un yüzde 51’i Çukurova Holding’e, yüzde 49’u ise Alfa Telecom’a ait. Bu nedenle en büyük hissedar olmamasına rağmen Karamehmet, Turkcell’i yönetiyor. TeliaSonera İcra Başkanı Lars Nyberg, “Bu anlaşmanın kıymeti hayata geçince ortaya çıkacak. şirketlerin hissedar yapıları gelişirken varlıklarının değeri de artacak” dedi.