Dipten dönüş sinyali güçlendi

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 5.5'e düşürdü. Temkinli açıklamaları ilk kez bir kenara bırakan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, krizde dipten dönüldüğü sinyallerinin arttığını söyledi

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

İYİMSER GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Merkez Bankası ekonomik kriz süreciyle ilgili ‘temkinli açıklamaları’ ilk kez bir kenara bırakıp, iyimser görüş bildirdi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıkladığı basın toplantısında, “Ekonomik göstergelerdeki toparlanma sürecinin devam etmesi, krizin dip noktasının geride bırakıldığına ilişkin algılamayı güçlendirdi” dedi. Yılmaz, ikinci bir kriz dalgasına ilişkin beklentisini ise “Yüzde 0 ile 50 arasında, yani 50’den daha düşük” sözleriyle aktardı.

MERKEZ ENFLASYONU DÜŞÜRDÜ

Enflasyon Raporu’nda yıllık enflasyon tahmini bir kez daha revize edildi. Merkez Bankası, 2009 enflasyon tahminini, orta noktası yüzde 5.5 olmak üzere, yüzde 5 ile 6 arasında bir noktada tahmin etti. Daha önce bu tahminin orta noktası yüzde 5.7 idi. Yıllık enflasyonun 2010’da yüzde 5.4, 2011’de yüzde 4.9, 2012’nin üçüncü üç ayında yüzde 4.8 olacağı öngörüldü. Bu arada Merkez Bankası, enflasyon hedefini önceki aylarda alttan ıskaladığı için hükümete yine ‘özür mektubu’ yolladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;