Diyarbakır'da bayrak açılımı

DTP'li Osman Baydemir, kendisine Türk Bayrağı veren şehit yakını 9 yaşındaki Muhammed Can Büyükburç'tan bayrağı aldıktan sonra öptü

Diyarbakır'da bayrak açılımı

Diyarbakır'da sabah saat 09.30'da Diyarbakır Valiliği önünde başlayan törenler saat 11.00'da sona erdi. Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 7.Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2.Taktik Havva Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk'ün yanı sıra DTP'li Belediye Başkanları ve askeri erkan katıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalara katılan komutanlar Baydemirle tokalaştıktan sonra protokoldeki yerlerini aldı. Törene ilk kez Osman Baydemir'in yanı sıra Yenişehir İlçe Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ile Sur ilçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'da katıldı.

Tören başlamadan yaklaşık 5 dakika önce protokolün yanına gelen Diyarbakır Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Büyükburç'un oğlu 9 yaşındaki Muhammed Can Büyükburç, kucağında taşıdığı Türk bayraklarından ilk olarak Osman Baydemir'e verdi.

Türk bayrağı alan Baydemir, Muhammed Can Büyükburç'u öptükten sonra bayrağını katlayıp korumasına verdi. Geniş güvenlik önlemleri altında kutlanan törenler okulların geçiş töreni ile başladı asker ve polislerin geçişleri ile sona erdi.