Doğum borçlanması hakkında bilinmeyenler

SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, doğum borçlanması hakkında merak edilen soruların yanıtını verdi

21 Ekim 2010, Perşembe 13:07
A A

SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, doğum borçlanmasının kimlerin, hangi koşullarda başvurması halinde avantaj sağlayacağına dair sıkça merak edilen sorulara yanıt verdi.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) kapsamında işe girdikten sonra doğum yapan her kadın sigortalının, doğum borçlanmasına başvurabileceğini belirten Keskin, doğumdan önce eski adıyla SSK yeni adıyla 4/1 A kapsamında sigortalı olarak işe giriş kaydının yapılmış ve prim ödenmiş, doğan çocuğun yaşıyor ve borçlanma yapılacak süre kadar çalışmamış olması koşullarının arandığını bildirdi.

Keskin, borçlanılan hizmet sürelerinin yalnızca prim gün sayısına ilave edileceğini, dolayısıyla ilk işe giriş tarihini geriye çekmeyeceğini söyledi.

BORÇLANMA ŞARTLARI NELER?

Doğum borçlanması yapabilmek için iki temel şartın bulunduğunu belirten Keskin, "Şartlardan biri bu, ilk sigortalı olduğu tarihten önce doğum yaptıysa, onlar borçlanma yapamıyorlar.

Bir de doğumdan sonra borçlanma yapacağı sürede çalışmamış olması gerekiyor. Eğer çalışmış ve sigortalı olmuşsa yine borçlanma yapamıyor" dedi.

İKİ ÇOCUK İÇİN 4 YIL

Keskin, halen çalışmayan annelerin çalışılmamış süre kadar, ama 1 çocuk için en fazla 2 yıl, iki çocuk için 4 yıl borçlanma yapabildiğini söyledi.

Halen çalışan ama doğumdan sonra ücretsiz izin alan sigortalıların ise izinde oldukları süre kadar borçlanma yapabildiklerini ifade eden Keskin, "Yani priminin ödenmediği süre ne kadarsa, o süre kadar borçlanıyor. Ama buradaki sürenin üst limiti 6 ay. Çocuk doğdu, işten ayrıldı, o zaman 2 yıl borçlanıyor" diye konuştu.

SON BAŞVURU TARİHİ YOK

Uygulamanın son başvuru tarihinin olmadığını, istendiği zaman borçlanma talebinde bulunulabileceğini ifade eden Keskin, "Bu, kanun maddesi.

Yani bundan sonra kazanılmış hak olacak. Dolayısıyla bu kanunun kalkması mümkün değil, çünkü verilen bir hak olacak" diye konuştu.

Prim günü dolmuş, ama maaş bağlanması için yaşı bekleyen ya da prim gün sayısının dolduğu tarihle emeklilik tarihi aynı zamana gelenlerin sigortalıların durumuna ilişkin Keskin, "Bu sigortalılık süresini geriye götürmüyor. Yani onların zaten prim sorunu yok. Ama emekli maaşına yansıması gibi bir durum söz konusu. Yani borçlandığınızda daha fazla prim ödeyerek emekli olacağınız için emekli maaşınız yükselecek" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;