'Domuz Gribi' her yerde

Beklenen oldu. Domuz Gribi okullarda hızla yayılmaya başladı. İstanbul'da 10, Ankara'da 11, Batman'da da 1 okulda çok sayıda öğrenci Domuz Gribi'ne yakalandı

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

ANKARA VE İSTANBUL ALARMADA

Ankara ve Diyarbakır’daki okullarda geçen hafta ortaya çıkan Domuz Gribi salgınının ardından dün de Türkiye’nin dörtbir yanındaki okullardan salgın haberi geldi. Ankara’da 11 okulda daha Domuz Gribi çıktı. 2 öğrencisinde virüs görülen Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi 2 gün tatil edildi. 3 okuldaki 17 öğrencide hastalığın görüldüğü Diyarbakır’da da vatandaşlar salgın paniğiyle hastanelere akın etti. İstanbul Valisi Muammer Güler, son 5 günde 10 ayrı okuldaki 16 öğrencinin Domuz Gribi’ne yakalandığını açıkladı.

‘ÇOCUKLARI OKULA GÖNDERMEYİN’

İstanbul’da 14 Mayıs’tan bu yana tahlil yapılan 1300 kişiden 258’inde virüs tespit edildiğini belirten Vali Güler, ailelerden grip belirtisi gürülen çocuklarını okula göndermemelerini istedi. İstanbul’daki Çapa Hastanesi’ne Domuz Gribi şüphesiyle 22’si 18 yaşın altında, 40 kişi başvurdu. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda da ikisi özel, birçok okuldaki öğrencide virüse rastlandı. Son 4 günde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran 18 yaşın altındaki 177 kişiden 50’si Domuz Gribi çıktı. Marmaris’te 3, Bodrum’da da 1 öğrenci virüs şüphesiyle takibe alındı.

ŞÜPHELENEN HASTAHANEYE KOŞTU

Batman’ın Beşiri ilçesindeki Beyçayırı Köyü ilköğretim okulundaki 7 öğretmen ile 102 öğrencinin grip olması üzerine eğitime 4 gün ara verildi. Batman ve Beşiri’de 11, Konya’da 2, Çorum’da da 1 kişi Domuz Gribi’ne yakalandı. Konya’da 1, Adana Ceyhan’da 1, Şanlıurfa’da 2, İzmit Kandıra’da da 1 kişi hastalık şühpesiyle hastaneye kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, “Türkiye’de Domuz Gribi’nin görülme oranı ocak ve şubatta zirve yapacak. Aşı sayesinde bu oran düşecek” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın sipariş ettiği Domuz Gribi aşısının ilk 500 dozluk partisi, geçtiğimiz gün Türkiye’ye gelmişti. İçeriğindeki ‘civa’ nedeniyle aşının sağlığa zarar vereceği iddia edilmişti. 500 dozun arasından rastgele seçilen numunelere Ankara’daki Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde yapılan testin ardından dün Domuz Gribi aşısına onay çıktı. Aşılamaya bu ay sonunda başlanacak. Öncelik sağlık çalışanları, öğrenciler ve hacı adaylarında olacak. Bakanlık, risk grubuna askeri personeli de ekledi.

 

500 DOZA DEVLET ONAY VERDİ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;