Domuz gribi tutaçı

Dünyada domuz gribi tehlikesi, korku ve paniğe neden olurken, İstanbul'da bir firma, toplu taşıma araçları için bakteri barındırmayan tutaç imal etti

27 Ekim 2009, Salı 17:10
A A

Firma sahibi Erkan Çekenek, 3 ayrı plastik hammaddesinden imal ettikleri tutaçların, bakteri üretmediğini ve dezenfekte edilebilir olduğunu belirterek, "Eski tip tutaçlar ile bizim üretimimiz olan tutaçları test için Adli Tıp Mikrobiyoloji ve Parazitoloji Birimi’ne gönderdik.

Gelen rapora göre eski tip tutaçlarda sürüntü örneklerinde Sprofit Gram Pozitif Çomaklar ve Koklar üredi, bizim tutaçlarda ise sürüntü ve mikroorganizma üremedi. Son günlerde yapılan tüm çalışmalar mikrobun yayılmasını önleme yönünde olduğundan tutaçlar gribe karşı önlemde bire bir faydalı olacak" diye konuştu.

EN BÜYÜK SİPARİŞ İSRAİL'DEN


Özellikle İsrail’den 25 bin adet sipariş aldıklarını söyleyen Erkan Çekenek, "İsrail hükümeti nüfuslarının az olduğunu ve insanlarına çok değer verdikleri için bizim ürünlerimizi kullanacaklarını söylediler.

Öte yandan Fransa, Belçika, İtalya, Hollanda’dan sipariş aldık. Bulgaristan hükümeti tüm toplu taşıma araçlarında bizim ürünümüzü kullanmak istiyor. Yurtiçinde ise 27 ilden sipariş aldık" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;