Duygusal sorunlar egzama sebebi

Alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan egzama, kişinin duygusal sıkıntıları, stres ve gerilim yüzünden de meydana gelebiliyor

05 Şubat 2015, Perşembe 14:56
A A

Clinimed Dermatoloji Kliniği'nden Uzman Dr. Elif Ebru Güner "Alerjik deri hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıklardan biri egzamadır. Atopik egzama, derinin yangısıyla oluşan kronik bir hastalıktır. Sorun derinin kızarması ve kaşıntıyla başlar, şiddetli durumlarda kabuklanma ve sızıntı görülebilir. Egzama kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olmasının yanı sıra özellikle el ve kollarda hoş olmayan bir görüntü oluşturduğu için de hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Her 12 kişiden 1'inin, yaşamının herhangi bir döneminde egzama geçirdiği saptanmıştır'' dedi.

Dr. Elif Ebru Güner ''Egzama genellikle alerji nedeniyle oluşur ama duygusal sıkıntı da egzamaya yol açabilmektedir. Bazen de hiçbir neden yokken de kişide egzama oluşabilmektedir. Egzama en çok küçük çocuklarda ve bebeklerde görülür; ama çocuk büyüdükçe egzama genellikle kendiliğinden geçer. Egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir rahatsızlık değildir; fakat huzursuzluk verebilir'' şeklinde konuştu.

'Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri çok hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden uzak durmalıdırlar" diyen Güner, "Bu tür maddelerle çalışmak zorunda olanlar, yüz maskesi ve lastik eldiven kullanmalıdırlar. Genç kişiler meslek tercihi yaparken yağlar, boya maddeleri ve şampuan gibi malzemelerle çalışmak zorunda kalacakları meslekleri seçmemelidirler. Egzamanın nedeni olan alerji yapıcı madde bulunabilirse hastanın o maddeden korunması yeterlidir. Duygusal sorunlar, stres ve sıkıntı egzamanın yinelenmesine neden olabilir'' dedi.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hastalığın tedavi yöntemleriyle ilgili olarak hastaların her safhada nemlendirici kullanmalarının yararlı olduğunu, alevlenmelerin şiddetlenmesi halinde antienflamatuar ilaçlar alınmasının gerekli olduğu söylenebilir. Hastalığın tedavisi için birkaç yıl öncesine kadar sadece topikal steroidler kullanılıyordu. Kortizon içeren bu ilaçların uzun süreli kullanımında; derinin incelmesi ve damarların yüzeyde belirginleşmesi gibi yan etkiler oluşabilmektedir. Egzama tedavisinde son yıllarda kullanılan yöntemlerden biri de fototerapidir ''diye belirtti.

EGZAMALI KİŞİLER NELERDEN KAÇINMALI?

- Döküntüyü daha kötü ve kaşıntılı hale getireceğinden ovma ve kaşıma,

- Cilt kuruluğuna yol açacak sabun, deterjan ve parfümlü ürünler kullanma,

- Egzamalı yerleri su ile çok fazla yıkama,

- Cildi daha fazla tahriş ettiği ve kuruttuğu için uzun süre sıcak su banyosu veya sıcak duş yapma,

- Aşırı soğuk ya da sıcak,

- Yün gibi vücuda batan giysiler giyme,

- Battaniye-halı gibi yünlülerle doğrudan temas.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;