Ekonomik güven endeksinde şok düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2015 'Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı. Buna göre; ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15,4 oranında azalarak 88,50 değerinden 74,85 değerine düştü

30 Mart 2015, Pazartesi 10:14
A A

Ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15.4 gibi çok yüksek oranda düşerek 74.85 değerine geriledi.

100'DEN KÜÇÜK OLMASI KÖTÜMSERLİK GÖSTERGESİ


Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksindeki azalma;  reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

TÜKETİCİ GÜVENİ DE DÜŞÜŞTE


Tüketici güven endeksi, Mart ayında yüzde 5.4 azalarak 68.06 değerinden 64.39 değerine geriledi.

Reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3 azaldı; Şubat ayında 104 olan endeks Mart ayında 100.90 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.7 azalarak 101.96 değerinden 101.25 değerine düştü.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.4 azaldı; Şubat ayında 103.40 olan endeks Mart ayında 102.97 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksi Mart ayında Şubat ayına göre düşüş gösterdi. İnşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.6 azalarak 83.67 değerine düştü.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Endeks, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olarak kabul ediliyor.
Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Merkez Bankası tarafından, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri ise TÜİK tarafından hesaplanıyor.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir.

Bu endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;