Elektrik teknisyeni, akıma kapılarak öldü

Arkadaşlarının gözü önünde çırpına çırpına can verdi

Elektrik teknisyeni, akıma kapılarak öldü

Muğla’nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Turgutreis Beldesi'nde elektrik teknisyeni 24 yaşındaki Mustafa Elbasan, arızayı gidermek için çıktığı yüksek gerilim hattı direğinde, enerjinin kesilmesini beklemeden çalışmaya başlayınca, akıma kapılarak öldü. Elbasan'ın çırpınarak can vermesini gören arkadaşları ve ustası sinir krizi geçirdi.

Olay, bu sabah Turgutreis Beldesi Akçaalan Mahallesi’nde meydana geldi. Elektrik arızasını gidermek için yüksek gerilim hattına çıkan AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş.'de çalışan teknisyen Mustafa Elbasan, enerjinin kesilmesini beklemeden müdahale edince 25 metre yükseklikte arkadaşlarının gözü önünde çırpına çırpına can verdi. Dört yıldır AYDEM'de çalışan Elbasan'ın cesedi, Turgutreis Belediyesi İtafiye ekipleri tarafından direkten indirildi. Bu sırada ustası ve mesai arkadaşları sinir krizi geçirdi. Kendilerini yerden yere atan elektrik işçilerini olay yerine gelen AYDEM Bodrum İşletme Müdürü Sefa Pişkinleblebici teselli etmeye çalıştı.

Mustafa Elbasan’ın ustası 49 yaşındaki Yaşar Tan, teknisyeni yukarı çıkmaması konusunda uyardığını belirterek, “Enerji kesilsin öyle çık, dedim. ‘Abi, telefon açtım enerjiyi kesiyorlar yukarda hazırlık yaparım’ diyerek çıktı. Acele etti. Aceleciliği, gençliğinin ve delikanlığının heyacanı sonu oldu. Yere düşen yıldız anahtarından enerji kesilmeden müdahale ettiğini anladık. Çok çalışkandı. Bu bu acıyı kaldıramam ben” dedi.

AYDEM Bodrum İşletme Müdürü Sefa Pişkinleblebici de, “Enerjinin kesilmesi için Mustafa arkadaşlarla görüşmüş. Enerjiyi kesmek için girişimler başlamış, ancak acele etmiş. Oysa, arkadaşlarıyla iletişimde olup yanındaki telefondan, ‘enerji kesildi’ talimatını aldıktan sonra işe başlamalıydı. Büyük üzüntü ve şok içerisindeyiz” dedi.

Mustafa Elbasan’ın cenazesinin önce Bodrum Devlet Hastanesi morguna, ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)