Eşcinsel evlilik törenine RTÜK'ten şok tepki!

Digitürk'un paralı kanallarından Salon 2'de oynatılan filmdeki eşcinsel evlilik sahnesi RTÜK'te alarm zillerini çaldırdı

22 Mart 2011, Salı 15:03
A A

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 'eşcinsel evlilik töreni' yayınlayan Digitürk kanalına ceza için harekete geçti. Salon 2'de, 18 Şubat gecesi yayınlanan 'Sex And City 2' adlı filmde yer alan eşcinsel evlilik töreni nedeniyle savunma istendi. Savunma yeterli bulunmazsa para cezası verilecek.

Gazeteport'ta yer alan habere göre RTÜK'ün son toplantısında filmdeki eşcinsel evlilik töreni değerlendirildi. 17 dakikalık bölüm, ''Genç ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyici'' nitelikte bulundu. Karara üyeler Korkmaz Alemdar, Hülya Alp ve Esat Çıplak karşı çıktı.

'EŞCİNSELLER DE BİRLEŞMELİ'

RTÜK Başkanı Davut Dursun ise, cezanın "Milli ve manevi değerler ile Türk aile yapısına aykırılıktan'' verilmesini istedi ve şöyle dedi:

''Kuşkusuz kendisini homoseksüel olarak tanımlayan kimselerin de yasal ve kültürel imkanlar elverdiği ölçüde bir akit dahilinde birleşmeleri mümkündür. Böyle bir durumun, olağanlaştırılarak, sunulması ise, çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etki oluşturacak, toplumun temeli aile kurumunu zafiyete uğratacaktır. Bu tür ilişkilerin normal gösterilmeye çalışılması, Türk aile yapısına zarar verici niteliktedir.''

'AMACINI AŞTI'

Esat Çıplak ise cezaya karşı çıkarak ''Toplumsal normların dışında kalan meşruiyet dışı ilişkinin olağanmış gibi sergilenmesi rahatsız edicidir. Ancak bu yayın şifreli bir kanaldadır. Yayın içeriğinden ötürü ilgili yayın kuruluşuna müeyyide uygulamak demek, Üst Kurul'un amacını aşarak topluma neyi tercih etmesi gerektiğini dikte etmek anlamına gelmektedir'' dedi.

>> TÜRKİYE'NİN İLK GAY EVLİLİĞİ GELİYOR


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;