Esnaf, bayramı değil Noel'i bekliyor

a
a
Salı, 24 Kasım 2009 - 10:42


Esnaf, bayramı değil Noel'i bekliyor

Türkiye’nin en eski çarşılarından biri olarak bilinen Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yıllardır bayram öncesine hazırlanan esnaf, son yıllarda adalardan gelen Yunanlı turistlerin getirdiği hareketlilik nedeniyle Noel tatilini de beklemeye başladı. Esnaf Derneği Başkanı Gülaylar, çarşıdaki birçok mağazanın, Yunan adalarından sadık müşterilerinin bulunduğunu belirtti.

Bayram öncesi çarşıdaki hareketlilikle ilgili soruları yanıtlayan Gülaylar, çarşıdaki durgunluğun devam ettiğini, Ramazan Bayramı öncesinde olduğu gibi bir hareketlilik beklemediklerini ifade etti.

Geleneksel olarak insanların giyim alışverişlerini Ramazan Bayramı öncesi tamamladığını, Kurban Bayramı öncesiyse kurbanlığa para ayırdığını dile getiren Gülaylar, insanların krizin getirdiği ürkeklikle harcama yapmaktan korktuklarını ifade etti.
Gülaylar, Türkiye’de son yıllarda bayram kültürünün giderek bir tatil kültürüne dönüşmesinin de alışverişi kötü etkilediğini, Kemeraltı’ndaki geleneksel bayram öncesi alışveriş kültürünün en zor dönemlerini yaşadığını anlattı.

Çarşı esnafının son dönemde Yunanistan adalarından gelen turistlerle moral bulduğunu dile getiren Gülaylar, şunları söyledi:
"İnsanlarımızın gelir seviyesi ve krizden etkilenme düzeyi ortada. Bu ortamda esnaf istediği gibi satışı ancak turistlere yapabiliyor. Son dönemde Yunan adalarından çok sayıda geminin gelmesi Kemeraltı’nın yüzünü güldürdü. Özellikle Midilli, Sakız ve Samos’tan düzenlenen feribot seferleri etkili oldu. Şimdi İzmir’den Atina’ya direkt uçuşların da konmasıyla bu canlılığın artacağını düşünüyoruz.

Esnafın Yunan turistlere bakış açısı çok olumlu. Türk müşteriden daha iyi karşılanıyor diyebiliriz. Gelir düzeylerinin daha iyi olması ve istedikleri ürünleri bol çeşitte burada bulabilmeleri iki tarafın da memnuniyetiyle sonuçlanıyor. Kişi başına harcama düzeyleri oldukça yüksek. Çarşıdaki bir çok mağazanın Yunan adalarından sadık müşterileri var. Onlardan bu işi ticarete dökenler de fazla sayıda. Bir iki yıl öncesine kadar olmayan bu hareketliliğin hızla gelişimi, geleceğe yönelik olarak bizi umutlandırıyor. Öyle ki esnaf şu anda Kurban Bayramı’na değil, Noel tatilinde gelecek Yunan turistlere hazırlık yapıyor. Raflar onlardan gelen taleplere göre yeniden düzenleniyor. Yunanca bilen eleman ihtiyacı da ortaya çıktı."