Et fiyatları düşüşe geçti

Et fiyatları düşüşe geçti

10 Haziran 2010, Perşembe 14:50
A A

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, et fiyatlarının iniş trendinde olduğunu belirterek, "Et fiyatları, ithalat kararı öncesine göre yüzde 20 oranında düştü" dedi.

Yalçındağ, et fiyatlarının artışını durdurmak için devletin müdahale ederek Et ve Balık Kurumu tarafından gerekli kontrol tedbirleri alınmak şartıyla belirli bir dönem canlı hayvan alınması yönündeki stratejinin kısa vadeli ve isabetli bir çözüm olarak piyasaya yansıdığını söyledi.

İthalat yapılacağı açıklamasına kadar kasapların et temininde çok ciddi sıkıntı yaşadığını anımsatan Yalçındağ, bu süre içerisinde sürekli fiyat
yükselişleriyle karşı karşıya kalındığını hatırlattı.

Yalçındağ, hükümetin ithalat açıklamaların ardından piyasaların durulduğunu ve mal arzında ciddi artışların olduğunu ifade ederek, "Bu da
fiyatlara olumlu yönde yansıdı" diye konuştu.

Esnafın artık daha rahat mal alıp sattığını ve bunun tüketiciyi sevindirdiğini belirten Yalçındağ, şunları kaydetti:

"Federasyon olarak fiyat telaffuz etmeyi doğru bulmuyoruz. Çünkü Türkiye’nin her kentinde et değişik fiyatlardan satılıyor. Ancak, et fiyatları
iniş trendinde. Fiyatlar, ithalat kararı öncesine göre yüzde 20 oranında düştü. Fiyatların olması gereken yerlere doğru yaklaştığını söyleyebiliriz."

Yalçındağ, et fiyatlarındaki istikrarın sağlanması için uzun dönemdeki çarenin mutlaka hayvansal üretimi artırmak ve verimli hale getirmek olduğunu sözlerine ekledi.

İthal etler Cuma günü İstanbul kasaplarında
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca ihale ile ithal edilen 16 bin canlı hayvandan Sakarya Et Balık Kombinası’na gelen ilk parti 88 hayvanın kesimine başlandı. Kesilen hayvanların etleri Cuma gününden itibaren İstanbul’daki kasaplarda satışına başlanacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyi kazanan firma Macaristan’dan ve Uruguay’dan 3 TIR’la getirilen Smental, Limuzin ve Şarole cinsi 88 baş canlı hayvanın Et Balık Kurumu Sakarya Kombinası’na kesimlerine başlandı. Kasaplık sığırlardan numune alınarak yapılan kontroller tamamlandı. Kontrollerin ardından bir süre dinlendirilen sığırlar, kesimhanelere alınarak kesiliyor.

Sakarya Kombinası’na bugün de 18 TIR ile Macaristan’dan ithal canlı hayvanlar getirilirken, kesim çalışmalarını yerinde incelemek için Ankara’dan Adapazarına gelen Et Balık Kurulu Genel Müdürü Bekir Ulubaş kurumda inceleme yaptı.

GAZETECİLERLE GÖRÜŞMEDİ

Genel Müdür Ulubaş’ın geleceğini haber alan gazeteciler kuruma geldiklerinde ise içeri alınmadılar. Kurum görevlileri Genel Müdür Bekir Ulubaş’ın talimatı ile yasak getirildiğini söylerlerken, daha önce Ankara’da ithal canlı hayvanlarla ilgili olarak açıklama yapan Ulubaş, kesimin yapıldığı ve etlerin piyasaya verilmesi öncesi gazetecilerle görüşmek istemediğini bildirdi. Ulubaş ve Et Kombinası Sakarya Müdürü Muharrem Uçar telefonlara da çıkmadı.
Genel Müdür Ulubaş öğlen yemeği nedeniyle kurumdan ayrılırken kapıda bekleyen gazetecilerin sorularını cevaplamamak için aracıyla durmadan kapıdan çıktı. Yasak kararının Tarım ve Köy Bakanlığının bilgisi dahilinde yapıldığı belirtildi.

Bu arada Sakarya’da kesilen ithal canlı hayvanların Cuma günü İstanbul’da marketlerde satışa sunulacağı belirtiliyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;