Exxon ve Shell Irak'a demir attı

ABD'li petrol devi Exxon Mobil ile Shell firması, Irak'ta "Batı Kurna 1" petrol bölgesinde petrol çıkarmak için anlaşma yaptı

05 Kasım 2009, Perşembe 16:34
A A

Irak hükümetinin onayını gerektiren 20 yıllık anlaşmaya göre, iki şirket liderliğindeki konsorsiyum, "Batı Kurna-1" petrol bölgesinde yedi yılda günlük 280 bin varil olan üretimi, günlük 2.1 milyon varile çıkaracak.

Şirketler, ürettikleri her varil için 1,9 dolar alacak ve anlaşma 5 yıl daha uzatılabilecek. Irak yönetimi, Pazartesi günü İtalyan ENI şirketi başkanlığındaki konsorsiyumla, Batı Kurna ve Rumeyla yakınında bulunan Zübeyr bölgesindeki 4.1 milyar varil petrolü işlemek için anlaşmıştı.

Irak Petrol Bakanı Hüseyin El Şehristani’ye göre, Rumeyla, Batı Kurna ve Zübeyr bölgelerinde günlük üretim yedi yılda 6 milyon varili geçecek.

Şirketlerin, bu bölgelerdeki projeleri için yapacağı toplam yatırımın 100 milyar doları bulması bekleniyor. Irak yönetimi, 10 petrol projesini geliştirme hakkı için 45 şirketin yarışacağı ikinci teklif verme toplantısını 11-12 Aralık’ta yapmayı planlıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;