Fast food'daki tuz korkutuyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, fast food lokantalarındaki yemeklerin tuz seviyesinin "şaşırtıcı derecede" yüksek olduğu ortaya çıktı

Fast food'daki tuz korkutuyor

Consensus Action on Salt and Health (CASH) lobi grubu tarafından yapılan araştırmada, Pizza Hut'taki bir yemeğin 6 yaşındaki bir çocuğun günde alması gereken azami tuz miktarının 4 katı tuz ihtiva ettiği ortaya çıktı.

TUZ ORANI EN AZ İKİ KAT FAZLA

İngiliz hükümeti, yetişkinler için günde azami 6 gram, 7-10 yaş arasındakiler için 5 gram, 4-6 yaş arasındakiler için ise 3 gram tuz öneriyor. CASH'in araştırmasına göre, Pizza Hut'ın bir orta boy Super Supreme pizza, bir porsiyon sarımsaklı ekmek, bir porsiyon patates, tavuk kanadı ve peynirli tatlısından oluşan menüsünü ısmarlayan 4 kişilik bir ailenin her bir ferdinin 12.3 gram tuz aldığını saptadı.

Bunun, bu lokantada tek bir öğün yemekte alınan tuzun, yetişkinlerin günde alması gereken azami miktarın iki katı, 6 yaşındaki bir çocuğun alması gerekenin ise 4 katı olduğunu gösterdiği bildirildi. KFC lokantasında 4 kişilik bir ailenin aldığı menünün ise kişi başına 5,2 gram tuz içerdiği belirlendi.