Felç sebebi narkoz mu?

41 yaşındaki Gülten Kara'nın duyarlılık testi yapılmadan verilen narkoz nedeniyle felç olduğu ileri sürüldü

Felç sebebi narkoz mu?

Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde böbreklerindeki taş, lazerle parçlanmak istenen 41 yaşındaki Gülten Kara'nın duyarlılık testi yapılmadan verilen narkoz nedeniyle felç olduğu ileri sürüldü. Eşinin felç kalmasından hastaneyi sorumlu tutan Rasim Kara, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Hastene yetkilileri, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

CANININ ÇOK YANDIĞINI SÖYLEDİ

Emlakçı 45 yaşındaki Rasim Kara, eşi Gülten Kara'yı böbreklerindeki rahatsızlık nedeniyle geçen yıl 28 Aralık'ta Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne götürdü. Doktorlar, 2 çocuk annesi Kara'nın böbreklerindeki taşın kırılmasına karar verdi. Ancak, lazerle yapılan böbrek taşı kırma işlemi sırasında Gülten Kara, canının çok yandığını söyledi. Bunun üzerine doktorlar, Kara'yı uyutarak taşı kırmaya karar verdi. İddiaya göre narkoz verildikten sonra Kara'nın kalbi, bir anda durdu. Kara'nın kalbi, doktorların müdahelesiyle tekrar çalıştırıldı. Beynine bir süre oksijen gitmeyen Kara, bitkisel hayata girdi. Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavisine devam edilen Kara, 160 gün sonra gözlerini açtı. Ancak, Kara'nın felç olduğu belirlendi.

'YAPACAK BİRŞEY YOK' DEDİLER

Rasim Kara, doktorların yoğun bakımdan çıkartıp, 6 aydır tedavisine serviste devam etikleri eşini geçen hafta, artık yapacakları bir şey olmadığını söyleyip, taburcu etmek istediklerini anlatarak, “Ancak, ben tedavisinin sürmesi için ısrarcı oldum. Kabul etmediler. Bunun üzerine, polis zoruyla hastaneden çıkartıldık. Israrlarımız üzerine eşim Denizli Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Burada ise eşimin tedavisine Kurban Bayramı'ndan sonra başlanabileceği söylendi. Bu yapılanlar, vicdansızlık” dedi.

DUYARLILIK TESTİ YAPILMADI

Eşinin felç kalmasından Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ni sorumu tutan Kara, avukatı aracılığıyla savcılığa başvurarak, suç duyurusunda da bulundu. Eşinin tedavisine Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde devam edilmesini istediğini belirten Kara, “Doktorlar eşime, duyarlılık testi yapmadan narkoz verdi. İhmalleri var. Bir yandan eşinin tedavisi için çalışırken, bir yandan da hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi yetkilileri ise konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı.

DHA