Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze'de 8 gün aradan sonra ateşkes sağlandı. Ateşkese şans vermek istediklerini söyleyen Netanyahu, "Ateşkes başarısız olursa tepkimiz daha sert olur" dedi. Hamas lider Meşal ise ateşkesi "İsrail hezimete uğradı" sözleriyle değerlendirdi

21 Kasım 2012, Çarşamba 19:34
A A

Gazze'den 8 gündür süren saldırıların ardından ateşkes sağlandı. Açıklama ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Mısır Dışişleri Bakanı Kamel Amr tarafından yapıldı.

Şartları henüz tam netleşmeyen anlaşmaya göre; İsrail Filistin liderlerine yönelik suikastleri durduracak ve Filistinlilere seyahat kolaylığı getirilecek.

Anlaşma saat 21.00'den itibaren yürürlüğe girdi.

>>> DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ATEŞKES AÇIKLAMASI


Ortak düzenlenen basın toplantısında konuşan Clinton, "ABD, İsrail'le Filistinli gruplar arasındaki ateşkesi, füze saldırılarının ve şiddetin sona ermesini memnuniyetle karşılıyor. Bölge halkları, korku duymaksızın yaşamayı hak ediyor. Mısır'a bölgesel liderliğinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

AMR: TÜRKİYE DE KATKI SAĞLADI

Amr ise sürece Katar, Türkiye ve BM'nin de katkı sağladığını belirtti ve "Bu çabalar ateşin kesilmesi, son günlerde yaşanan kan dökümüne bir son verilmesi yönünde bir uzlaşıyla sonuçlandı" diye konuştu.

NETAHYAHU: ATEŞKES ÇÖKERSE TEPKİMİZ SERT OLUR

Açıklama İsrail tarafından da doğrulandı. Ancak yapılan açıklamada Hamas'ın ateşkes için öne sürdüğü şartlardan biri olan 'ambargo'nun kalkmayacağı belirtildi. Ateşkese şans vermek istediklerini söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise "Ateşkes başarısızlığa uğrarsa tepkimiz daha sert olur" diyerek gözdağı verdi.

MEŞAL: İSRAİL HEZİMETE UĞRADI

Hamas lideri Halid Meşal ise düzenlediği basın toplantısında varılan ateşkes anlaşmasını "İsrail hezimete uğradı" sözleriyle değerlendirdi.

OBAMA'DAN MURSİ VE NETANYAHU'YA TEŞEKKÜR


Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.

Mursi'ye sürdürülebilir bir ateşkese varılmasına dönük çabaları ve ateşkes teklifi üzerindeki müzakerelerde gösterdiği kişisel liderlikten dolayı teşekkür eden Obama, Netanyahu'yu da Mısır'ın ateşkes önerisini kabul etmesinden dolayı takdir etti.

Hamas dün akşam aynı saatlerde İsrail ile ateşkes anlaşmasına varıldığını duyurmuş ancak, bu açıklama Mısır ve İsrail taraflarınca doğrulanmamıştı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Hamas tarafından yapılan ikinci açıklamada ise "Ateşkes için İsrail'den yanıt bekliyoruz" denilmişti.

Dün gece ve bugün de devam eden operasyonlarda hayatını kaybeden Filistinli sayısı 147'ye yükseldi. Hamas tarafından Tel Aviv'e atılan bir roketin bir otobüse isabet etmesi sonucu ise 3'ü ağır 21 kişi yaralandı. İsrail'de toplam ölü sayısı ise 5.

SON DAKİKAYA KADAR BOMBALADI

Ateşkesin hemen öncesinde, İsrail Gazze’ye bomba yağdırdı. İsrail ordusu, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ateşkes anlaşmasını kabul ettiklerini açıklamasının beklendiği saatlerde Gazze'de 50 noktayı daha vurduğunu duyurdu.

Gazze'deki Filistin Hükümeti sağlık bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze kentinin kuzeyindeki Şeyh Rıdvan semtine düzenlediği saldırılarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin yaralandığını belirtti.

NTV- AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;