GDO'lu ürün etiketlenecek

Tarım Bakanı Eker, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Yönetmeliği ile ilgili bilgi verirken “Domateste, patateste GDO zaten yok” demişti. Ancak 81 ilin valisine yollanan 27 ürünlük liste, bu sözleri boşa çıkard

11 Kasım 2009, Çarşamba 05:00
A A

LİSTEDE OLMAYAN YOK

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda Tarım Bakanlığı ile vatandaş arasındaki kopukluk büyüyor. Tarım Bakanı Mehdi Eker, GDO Yönetmeliği ile ilgili bilgi verirken “Türkiye’deki domateste, patateste GDO zaten yok” diye garanti vermişti. Ancak yönetmelik gereği hazırlanıp 81 ilin valiliklerine yollanan 27 ürünlük liste, bakanın sözlerini boşa çıkardı. GDO’lu olabileceği, bu yüzden Türkiye’ye girişte denetlenmesi gereken gıdalar listesinde domatesten marula yok yok!

SADECE İKİ İMZA KALDI

Bakan Mehdi Eker, Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın 2010 bütçe görüşmeleri sırasında komisyon üyelerinin ‘GDO’ ile ilgili soruları karşısında terledi. Türkiye’de gen listesi oluşturacaklarını açıklayan Eker, Biyogüvenlik Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’na sevk edildiğini, bir iki imza kaldığını belirtti. Mehdi Eker, kanunun son dönemin tartışmalı konusu olan GDO’lu ürünlere yönelik yönetmeliğin genişletilmiş hali olduğunu açıkladı. Eker, düzenlemenin Avrupa Birliği kriterleri doğrultusunda olduğunu belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;