Geleceğin tasarımları otomotiv için yarışlacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından bu yıl 4'üncüsü organize edilen "Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması"nın hazırlıkları sürüyor

10 Mart 2015, Salı 15:02
A A

Birlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) koordinatörlüğünde yarışmanın finali 28 Mayıs’ta Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Yarışmada, otomotiv endüstrisi adına özgün ve yenilikçi tasarımlar geliştirilmesi, inovatif proje önerilerinin sanayici ve ihracatçılarla buluşturulması ve bu projelerin ortaklığa dönüştürülmesi hedefleniyor.

Her kategori için proje sahiplerinden birincilere altışar bin, ikincilere dörder bin, üçüncülere üçer bin lira verilecek. Bunun yanı sıra Ekonomi Bakanlığının uygun gördüğü proje sahipleri ise iki yıl yurt dışı eğitimi kazanacak.

PROJE TESLİM TARİHİ 3 NİSAN

Yarışmaya öğrencilerin ilgisinin artması ve katılımlarının sağlanması için üniversitelerde tanıtım etkinlikleri düzenlendi. Bilkent, Hacettepe, Anadolu, Uludağ, Kocaeli, Çukurova, İnönü, Dokuz Eylül, İstanbul Teknik, Boğaziçi, Yıldız Teknik ve Marmara üniversitelerinin de bulunduğu 27 üniversitede öğrencilerle buluşmalar gerçekleştirildi. Üniversite buluşmalarına bine yakın öğrenci katıldı.

Bu toplantılarda, Ar-Ge, tasarım ve inovasyonun önemi ve bu yöndeki gelişmelerin yanı sıra tasarım yarışmasındaki "ergonomi", "emniyet", "mekanik" ve "enerji" kategorilerine müracaat koşullarıyla ilgili bilgiler verildi. Projelerin en geç 3 Nisan’a kadar yarışma sekretaryasına gönderilmesi gerekiyor.

Yarışmaya, yurt içi ve dışında eğitim veren otomotivle ilgili en az iki yıllık ön lisans programlarıyla mühendislik fakültelerinin otomotivle ilgili bölümleri ve endüstriyel tasarım bölümlerinin 4 yıllık lisans programlarına kayıtlı öğrenciler başvurabilecek.

Ayrıca üniversitelerin Ar-Ge merkezleri, teknokentler, yüksek lisans, doktora öğrencileriyle akademisyenler de kurum olarak katılabilecek. Otomotiv komponent tasarımı konusunda ilgisi bulunan 18 yaşını doldurmuş herkes yarışmaya başvurabilecek. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;