A. Yavuz Kocaömer

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186505.a-yavuz-kocaomer.png

Gelecek engelli sporunda

Pazartesi, 06 Eylül 2010 - 05:00

Yer Afganistan’ın başkenti Kabil, tarih ise 14 Kasım 2005.

Asker Tino Kessners iki arkadaşıyla birlikte zırhlı aracıyla Alman askeri üssünü terk ederek Kabil’e doğru yola çıkıyor. Bu sırada karşıdan süratle gelen bir araba zırhlı araca çarpıyor. Yoldan çıkan araç beton bir direğe çarpıyor. Hava yastığı üç askeri kurtarıyor ve yaralanmadan çıkıyorlar. Bu sırada görüyorlar ki intihar komandosu tekrar üzerlerine geliyor ve o sırada 12 kiloluk bomba patlıyor. Bir arkadaşı 2 bacağını, bir diğeri hayatını kaybederken, Tino’nun da bir bacağı kopuyor. Aylarca süren tedaviden sonra ayağa kalkıyor. İyileştikten sonra geri hizmette çalışması söz konusuyken askerlikten istifa ediyor. Ve hayata tutunmanın yolunun spor olduğunu görüp bisiklete binmeye başlıyor.

Protez bacakla...

Protez bir bacakla bisiklete binmek başlangıçta onu çok zorluyor. Çünkü protez bacak ile pedalın bağlantısı konusunda sıkıntılar çekiyor. Ancak büyük bir hırsla devam ediyor. Sağladığı büyük başarılarla 2007 yılında Alman Milli Takımı’nın gelecek vadeden sporcuları arasına giriyor. Aynı sene 1000 metre pist yarışında Bavyera Şampiyonu olurken, Almanya ikinciliğini kazanıyor. Ayrıca Fransa’da yapılan Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı elde ediyor.

2009 yılında İtalya-Gardasee’de 350 kilometrelik Riva Bike Maratonu’nu kazanıyor. Timo, ayrıca askerlikle ilgisi kalmamasına rağmen, Savaş Gazileri Derneği’nde gazi arkadaşlarına rehberlik yapıp, onların sorunlarının çözümünde yardımcı oluyor.

Hedef...

Hedefi 2012’de Londra’da yapılacak Paralimpik Oyunları’nda madalyaya uzanmak.

Daha sonraki hedefi ise 2016 Rio Paralimpik Oyunları. “Alman engelli atletlerinin daha çok tanınmaya ve daha uygun koşullarda spor yapmaya ihtiyaçları var” diyor Tino.

Aklımıza ülkemizdeki engelli insanlarımızın hangi koşullarda, ne büyük zorlukla spor yaptıkları geliyor ve içimizi hüzün kaplıyor.

Zeynep Erdem haklı ama...

“2010 FIBA DÜNYA ŞAMPİYONASI’nın aile büyüğümüz merhum SİNAN ERDEM’in adını taşıyan spor salonunda muhteşem bir açılış töreni ile başlaması bizi çok duygulandırdı. Katılanlara başarılar, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Ancak, ailesi olarak isterdik ki böyle bir ilk açılış töreninde, Türk sporuna bu kadar emeği geçmiş olan, ‘Türk sporunun duayeni’ diye anılan, Türkiye’ye olimpiyat ve olimpizm ruhunu taşıyan, dünyada ödüllere ve müzelere layık görülen Sinan Erdem’in adı da bir kez olsun anılsın. Ve biz ailesi olarak bu olaylara sadece televizyon yerine canlı olarak şahit olabilelim.”

Saygılarımla, Ailesi adına kızı ZEYNEP ERDEM

Geçtiğimiz hafta rahmetli Sinan Erdem’in kızı Zeynep Erdem’den yukarıdaki maili aldık.

Sevgili Zeynep, Sinan ağabeyin 40 yıl önce Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde çalışmaya başladığında, bu komitemizin sekreteri, yönetim kurulunun toplantı masası bile olmadığını, odacı Aydın’ın maaşını bile aralarında toplayarak ödediklerini, bu açılış törenine katılan, konuşma yapanlardan kaç kişi bilir zannediyorsun? İddia ederim hiçbiri.

Yalnız Basketbol Federasyonu mu?

Fazla geriye gitmeye gerek yok. Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) tarafından 2 yılda bir düzenlenen Ulusal Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası‘nı Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun bu sene düzenlemediğini biliyor musun? TESYEV’in başvurusuna cevap dahi vermeyen Bedensel Engelliler Spor Federasyonu durumu kurtarmak için Şanlıurfa’da yapılan 1. Lig’e yükselme maçlarının adını ‘Sinan Erdem Yükselme Maçları’ koydu. Yani yaptıkları ayıp katmerlendi.

Vefa...

Ancak yine de sen ve ailen üzülmeyin. Nasıl bir ülkede yaşadığımızı, ‘VEFA’nın sadece İstanbul’da bir semt adı olduğunu herhalde biliyorsundur?

Sen, ben tanık olmayız inşallah ama o spor salonunun üzerindeki Sinan Erdem adının bir gün söküldüğünü de görürsek hiç şaşırmayalım. Bu ülke iyi niyetli insanlara göre değil!

ÇENGELLİ PANO

Yardımseverlerden destek bekliyorum

Anadolu’nun bir kentinde oturuyorum. Evliyim ve 2 çocuğum var. Yüzde 45 ortopedik engelliyim. Devletten 2001’de engelli aracı almıştım. 5 yıl içinde satılması yasakmış ama bilmediğim için sattım. 346 lira Ö.T.V. cezası kesildi. Temmuz 2010’a kadar bana tebligat gönderilmedi. 9 yıllık faiz uygulanmış ve cezam 2.056 lira olmuş. Bu cezayı ödemem lazım ama maddi imkanım yok. Yardımseverlerin desteklerini bekliyorum. Yuvam yıkılmak üzere. Bir de 5’inci sınıfa gidecek oğlum var. Eğitimi için de yardımseverlerden destek bekliyorum. Not: İlgilenen okurlarımız 0212 238 71 91 nolu telefondan bilgi alabilirler.

İl milli eğitim müdürlükleri hata yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (M.E.B.) geçtiğimiz günlerde son yılların en büyük engelli memur atamasını gerçekleştirdi. 1.000 öğretmen, 2.000 memur ile 2.000 hizmetli olmak üzere toplam 5.000 engelli memur ataması yapıldı. Atamalarının yapılması için gerekli evrakları atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine götüren engellilere, ellerindeki engelli raporlarının geçersiz olduğu ve yeni tarihli rapor almaları gerektiği bildirilmiştir.

M.E.B. ilgili alım ilanında ilk olarak 2006’da yapılan rapor yönetmeliği değişikliğine uygun olarak alınmış engelli sağlık kurulu raporlarını kabul edeceğini belirtmiş, ardından gelen itirazlar üzerine ‘Özürlü Personel Alımına İlişkin Yapılan Değişiklikler’ adlı bir düzeltme yazısı yayınlamıştır.

Bu düzeltme metninin 4’üncü maddesi aşağıdaki gibidir:

“Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1. maddesinin (ç) bendinde 06/02/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik Hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarından ‘sürekli’ olarak düzenlenenler geçerli olacaktır.”

Başvuru sırasında kabul edilen sağlık kurulu raporlarının atama sırasında kabul edilmemesi, yapılan sınav ve sınava ilişkin düzenlemelerden haberdar olmamaktan kaynaklanmaktadır. Bu durumun bir an önce M.E.B. tarafından il milli eğitim müdürlüklerine bildirilmesi ve mağduriyetlerin önlenmesi gerekmektedir.

ÇEVİKBAŞ bilgeturk_84@hotmail.com

Arkadaş arıyorum

Gazetenizde engellilerin her türlü sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını dile getiriyorsunuz. Ortopedik engelliyim. Yalnızlığımı yok edecek ve sevgime ortak olacak bir arkadaş arıyorum. Benimle arkadaş olmak isteyenleri bekliyorum.

Ferdi Demir buharkentliefeler@hotmail.com Tel: 0 543 760 07 83