'Genel grev' denmeyince platformu işgal ettiler

Ankara'da TEKEL işçilerine destek olmak amacıyla binlerce işçi Sıhhiye Meydanı'nda toplandı

17 Ocak 2010, Pazar 14:54
A A

Türk-İş herkesi çağırdı

TEKEL işçilerinin 34 gündür yaptığı direnişe destek olmak için Türk-İş bugün Ankara’da ‘Ekmek, Barış, Özgürlük İçin Demokrasi ve Haklar Mitingi’ düzenliyor. Miting için tüm teşkilata katılım talimatı verildi. Türk-İş Genel Başkanı genel grev çağrısı yapmayınca TEKEL işçileri de öfkelenip platformu işgal etti. 

TEKEL işçileri mitingden sonra da TÜRK-İŞ Genel Merkezi önüne geldi. TÜRK-İŞ yönetiminin kendilerine yeterince destekte bulunmadığını öne süren işçiler, "Kumlu istifa" sloganları attı. İşçilerden yaklaşık 150 kişilik bir grup ise binaya girerek daha önce çıkmadıkları Başkanlık katında slogan atmayı sürdürdü. 

560 otobüs dolusu eylemci

Mitinge katılmak için Ankara Tren Garı'nda toplanan gruplar öğle saatlerine doğru Sıhhiye Meydanı'na yürüdü. TÜRK-İŞ'e bağlı sendika üyesi işçiler ile mitinge destek veren bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, sabah saatlerinde Ankara Tren Garı önünde toplandı.

Hükümet karşıtı çeşitli sloganlar atan grup, ellerinde taleplerini anlatan pankartlar taşıdı. Grup, Talat Paşa Bulvarı'ndan Sıhhiye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Eyleme çeşitli illerden katılanları taşıyan 560 otobüsün Ankara'ya geldiği öğrenildi.

Alınan önlemler kapsamında, Talat Paşa Bulvarı ve Ankara Tren Garı'na açılan yollar ile mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı araç trafiğine kapatıldı.
Polisler tarafından arama noktaları oluşturulan meydanda, bomba arama çalışmaları da yapıldı. Eylem için 500 polisin görevlendirildiği bildirildi.

Öğle saatlerinde başlaması planlanan miting için Türk-İş, TEKEL eylemine destek veren işçi ve memur konfederasyonlarını, siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını ve dernekleri davet etti.

Platformu işgal ettiler

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyonun Sıhhiye Meydanı'nda düzenlediği ‘Ekmek, Barış, Özgürlük İçin Demokrasi ve Haklar’ mitingde, Türkiye'nin dört bir yanından gelen katılımcılara seslendi. Kumlu'dan ‘genel grev’ açıklaması bekleyen TEKEL işçileri, bu beklentileri gerçekleşmeyince Kumlu'nun konuşmasının ardından konuşmaların yapıldığı platformun önüne geldi. İşçilerden bazıları platformun üzerine çıkarak "Kumlu buraya", "Genel grev genel direniş" şeklinde slogan attı. Çağrılara rağmen uzun süre platformdan inmeyen işçiler, Kumlu gelmeyince, bir süre sonra platformu terk ettiler. Miting, kısa bir süre önce sona erdi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;