'Gizli zam' mahkemelik oluyor

'Gizli zam' mahkemelik oluyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, GSM operatörlerinin, kontörden TL’ye geçiş sürecinde görüşme ve SMS ücretlerinde yüzde 50 oranında gizli artış yaptıklarını savunarak, zamların iptali için gerekli girişimlerin yapılacağını bildirdi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Tüketiciler Birliğinin, 1 Nisandan önce yapmış olduğu uyarılara rağmen, başvuru merkezine TL’ye geçişle birlikte, özellikle ön ödemeli hat sahiplerinden yoğun şikayet geldiğini belirtti.

Faturalı hat sahiplerinin de Nisan ayına ait faturalarını dikkatli incelemeleri ve konuşma dakika bedellerini bir önceki faturalar ile karşılaştırmalarının faydalı olacağını dile getiren Kaya, şunları kaydetti:

"Şikayetlerden görülmektedir ki GSM operatörleri adeta kendi aralarında anlaşarak, kontörden TL’ye geçiş sürecinde görüşme ve SMS ücretlerinde yüzde 50 oranında gizli artış yapmışlardır. Böylelikle cep telefonu operatörleri kontör yerine TL uygulamasına geçilmesini kendileri için fırsata, tüketiciler açısından da zam haline getirmişlerdir.

Firmaların abonelerine önceden bilgi vermeksizin tarife değişikliği yapmaları Tüketici Kanunu’na aykırıdır ve tüketiciler, fazladan ödemek zorunda kaldıkları tutarı her ilçe Kaymakamlığında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurmaları halinde geri alabileceklerdir. Tüketiciler Birliği bu işgüzarlığa sessiz kalmayacak ve sektörde hizmet veren üç firma hakkında Rekabet Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna şikayette bulunarak gerekli yaptırımların uygulanmasını talep edecek ve zamların iptali için gerekli girişimler yapılacaktır."

Nazım Kaya açıklamasında, kontörlü dönemden kuruşlu döneme geçiş esnasında yapılan bu zammın gerekçesinin bulunmadığını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun olaya müdahil olarak, tüketicilerin bu geçiş döneminde istismar edilmesinin önlenmesi gerektiğini kaydetti.