Gözler dış piyasalarda

Amerika ekonomik verilerinin beklentilerden kötü açıklanması sonrası dış borsalarla birlikte endekse de sert satışlar geldi

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NE OLDU?

- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda geçen hafta trend yönünde, ağırlıklı olarak Amerika verileri etkiliydi. Endeks, hafta başında hakim olan temkinli havanın ardından, son iki gün Amerika verilerine odaklanarak dış piyasalara bağlı seyir izledi. Amerika’da beklentilerden zayıf açıklanan üretim ve işsizlik oranı verileri sonrası endekse de dış borsalara paralel sert satışlar geldi. Cuma günü 46 bin 169 puan ile destek seviyesine kadar gerileyen endeks, son dakika gelen alımlarla bir miktar toparlandı ve haftayı 46 bin 856 puan seviyesinden kapatı.

Para piyasalarında Merkez Bankası’nın toplantı notlarında faiz indirimlerinin daha uzun süreceğinin belirtilmesi ile bonolara alım geldi. Bono piyasası: Piyasada gösterge vade olan 11 Mayıs 2011 vadeli tahvilde faizler, yüzde 8.55 ve yüzde 8.77 aralığında hareket ettikten sonra yüzde 8.61 seviyelerinden kapattı. Döviz piyasası: Amerika verilerinin ardından hafta başında sakin seyir izleyen dövizde, cuma günü kapanışa yakın yukarı yönde sert hareketler oldu. Dolar cuma gününü 1.4940 euro ise 2.1870 seviyesinden kapattı.

GELECEK HAFTA NE OLACAK?

- Piyasalarda ekonomik gidişata ilişkin iyimser beklentiler, Amerika’da üst üste kötü açıklanan ekonomik veriler sonrası olumsuz etkilendi. Bu hafta endeksin trend yönünde Amerika’da açıklanacak ekonomik veriler etkili olacak. Yatırımcıların yakından takip etmelerinde fayda var. Yurtiçinde ise 6-7 Ekim tarihlerinde Uluslararası Para Fonu IMF ile Dünya Bankası’nın toplantıları ve buna paralel olası IMF anlaşmasına ilişkin yaşanabilecek gelişmeler önem arzediyor. Endekste ilk destek 46 bin 500, direnç ise 47 bin 300 seviyesinde bulunuyor.

Para piyasalarında da yurtdışında Amerika verileri takip edilecek. Hazine çarşamba günü 16.7 milyar TL iç borç ödemesi (itfa) öncesi, tahvil ihracı gerçekleştirecek. Perşembe günü ise İngiltere ve Avrupa Merkez Bankaları faiz toplantıları var. Piyasaların beklentisi faiz değişikliği yapılmayacağı yönünde. Bono piyasası: Piyasada gösterge vade olan 11 Mayıs 2011 vadeli tahvilde faizler 8.50-8.70 aralığında hareket edecek. Döviz piyasası: Dolarda dirençler 1.4950 ve 1.5000, destekler ise 1.4900 ve 1.4850 seviyelerinde bulunuyor.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;