Günde iki bardak süt için

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, günde en az iki bardak içilmesi gerektiğini söyledi

27 Ekim 2009, Salı 12:14
A A

Yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı meydana gelen çocuk ölümlerinin birincil ve ikincil olmak üzere toplam yüzde 53’ünün süt eksikliğinden kaynaklandığını anlatan Prof. Dr. Tanju Besler, “Bir insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin gereken miktarda alınması lazım. Süt organizmanın büyüme ve gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin tamamına yakınını içerir” dedi.

Bebeklerin doğduktan sonra 6 ay süresince başka hiçbir besin maddesine ihtiyaç duymadan ana sütüyle beslenmesinin sütün önemini ortaya koyduğunu belirten Prof. Dr. Besler, besin değeri yüksek olan sütün, bebeklikte, çocuklukta, gençlikte ve ileri yaşlarda tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

Özellikle kemiklerin sağlam durmasını sağladığı için osteoporoz hastalığının sütle engellendiğini kaydeden Prof. Dr. Tanju Besler, guatr hastalığının da sütte bulunan iyot sayesinde oluşmadığını söyleyerek, “Çocuklar günde 2 bardak süt içerek günlük vitamin ve mineral gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılayabiliyor.

Osteoporoz da içinde olmak üzere birçok hastalığı önleyebilmek için, hayatın her döneminde süt için. Süt, ayrıca düzensiz beslenmeden kaynaklanan birçok hastalığa engel oluyor” diye konuştu.

Esra ÖRGEN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;