Haftanın mektubu

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya “Ne olur beni kaderimle baş başa bırakmayın” diye mektup yazınca hayatı değişti

Haftanın mektubu

EVLERİNİ TAŞIDILAR

Konya’nın bir ilçesinde oturan lise 2 öğrencisi A.V.’yi ailesi evlenmeye zorladı. Ailesine karşı gelemeyen A.V. kendisi gibi lise öğrencisi olan bir çocukla imam nikahıyla evlendi. Kısa süre sonra da hamile kaldı. Bu durum duyulunca A.V. ile imam nikahlı kocası okullarını bırakmak zorunda kaldı. Evlerini de Karaman’a taşıdılar. A.V. çocuğunu Karaman’da dünyaya getirdi.

‘SEVGİLİ ÖĞRETMENİM’

Çocuk doğduktan kısa süre sonra A.V. ile imam nikahlı eşi ayrıldı. A.V. yeniden ailesinin yanına döndü. Eğitimine kaldığı yerden devam etmek istedi ama ailesi parasızlık nedeniyle A.V.’yi okula gönderemedi. A.V. de Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya bir mektup yazdı. “Sevgili öğretmenim, okumak istiyorum, ellerinizden öperim” diye başlayan mektupta şunlar yazılıydı:

‘BANA BİR EL UZATIN’

“Geçen imam nikahı ile evlilik yaşadım. Bir bebeğimiz oldu. Ama şu an ayrıldık. Yaşadıklarımın hata olduğunu gördüm. Okumak istiyorum. Ancak hiç maddi desteğim yok. Gece gündüz eski kitaplarıma defterlerime bakıp ağlıyorum. Okumayı, ders çalışmayı, öğretmenimi dinlemeyi çok özledim. Ne olur bana bir el uzatın. Ne olur baş öğretmenim, beni kaderimle baş başa bırakmayın.”

MASRAFLARI KARŞILANIYOR

Genç annenin mektubunu okuyan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu hemen devreye girdi. A.V., yeniden okula başladı. Masrafları da devlet tarafından karşılanıyor. A.V.’ye psikolojik destek de sağlanıyor. Konya Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri kızın kısa sürede okula uyum sağladığını ve başarılı olduğunu söylüyor. A.V.’nin ayrıldığı eşi de okula gönderildi.

İhsan YALÇIN/DHA