Hamdi Akın: İDO'da işten çıkarma olmayacak

Hamdi Akın: İDO'da işten çıkarma olmayacak

16 Haziran 2011, Perşembe 12:41
A A

Akfen Holding, Tepe İnşaat, Souter Investments ve Sera Gayrimenkul ortak girişimiyle kurulan TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri AŞ, İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (İDO) hisselerini devraldı.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, yüzde 30 oranında hisseye sahip oldukları TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri AŞ’nin İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (İDO) hisselerini devralmasına ilişkin, İDO’da hiçbir şekilde işten çıkarma olmayacağını, insan kaynağını artırarak hizmet kalitesini büyüteceklerini belirtti.

Akfen Holding tarafından yapılan açıklamada, "yılın özelleştirilmesi" olarak gündemde yer alan ve 8 Nisan 2011 Cuma günü açık artırma usulü ile satışı gerçekleştirilen dünyanın en büyük yolcu ve araç taşıma şirketi İDO’nun, Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu’na devredildiği kaydedildi.
İDO’nun 1987 yılında İstanbul’un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla kurulduğu anımsatılan açıklamada, İDO’nun bugün toplam 19 hatta, 25 deniz otobüsü, 10 hızlı feribot, 17 araba vapuru ile 32 noktaya hizmet götürdüğü bildirildi.

Açıklamada İDO’nun devrine ilişkin görüşlerine yer verilen Hamdi Akın, İDO’nun Marmara Denizi ve İstanbul’un deniz taşımacılığında önemli bir paya sahip olduğunu belirtti. Akın, şunları ifade etti:

"Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu olarak bundan sonra İDO’nun hizmet kalitesini daha da ileriye taşıyacak yeni yatırımlarla, İstanbul için çok önemli olan bu yatırımı en güzel şekilde büyütmeyi istiyoruz. Bize göre özelleştirmeler hizmet çeşidini ve çalışan sayısını artırmak adına çok önemli bir adım. Biz bu adımı attık ve en iyi şekilde sürdüreceğiz. İDO’da hiçbir şekilde işten çıkarma olmayacak, aksine insan kaynağımızı artırarak hizmet kalitemizi de büyüteceğiz. Şu ana kadar yaşanan deneyimlerimiz de hep bu yönde oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz."

İDO’NUN ÖZELLEŞTİRİLMESİ TAMAMLANDI

Akfen Holding AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hissedarı olduğu İDO’nun yüzde 100 oranındaki hissesinin 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun çerçevesinde blok satış yöntemi ile devir alınması amacıyla Akfen Holding AŞ, Tepe İnşaat Sanayi AŞ, Souter Investments LLP ve Sera Gayrimenkul Yatırım ve İşletme AŞ Ortak Girişimi ortakları tarafından kurulan, Akfen Holding’in yüzde 30 oranında hissesine sahip olduğu ve müşterek yönetime tabi TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ile İBB ve diğer hissedarları arasında Hisse Satış Sözleşmesinin bugün imzalandığı belirtildi.
Açıklamada, "Satış bedeli olan 861 milyon dolar ödenmiş ve İDO hisseleri devri tamamlanmıştır" denildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;