Hamilelikte folik asit uyarısı

Hamileliklerinin geç döneminde folik asit takviyesi alan kadınların çocuklarında astım riskinin artıyor

07 Ocak 2010, Perşembe 11:37
A A

American Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan araştırmanın bulgularına göre, anneleri gebeliklerinin 30 haftasından sonra folik asit kullanan çocukların 3 yaşında astım olma ihtimalleri dörtte bir oranında daha yüksek.

Çoğu kadın folik asiti hamileliklerinin geç döneminde tek başına değil, mültivitaminlerin bir parçası olarak alıyor. Kadınlar bu takviyelerden günde 300 mikrogram folik asit almış oluyor.

Folik asitin bazı çocuklarda astıma yol açma mekanizması tam olarak bilinmese de folik asitin, akciğer dokusundaki bağışıklık sistemini düzenleyen genlerin faaliyetini değiştirebildiği, bunun da çocuğu alerjik reaksiyonlara karşı daha hassas hale getirebildiği düşünülüyor.

Bebeğin bağışıklık sistemi gebeliğin son dönemlerinde geliştiği için, bu safhada folik asit kullanımının teorik olarak çocukta astım ortaya çıkmasında etkisi olabileceği belirtildi. Gebe kalındığı dönemde vücutta yeterli folik asit bulunmasının, doğuştan gelen bazı kusurları azaltabildiği belirtiliyor.

FOLİK ASİT NELERDE BULUNUYOR?

Uzmanlar, gebe kalmadan önce ve hamileliğin ilk üç ayında günde 400 mikrogram folik asit alınmasını tavsiye ediyor. Folik asit doğal olarak fasulye, ıspanak, brokoli, portakal suyu, fıstık gibi besinlerde bulunuyor. Son araştırmanın kadınları hamileliklerinde folik asiti doğal yollardan almaya teşvik etmesi gerektiği belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;