Hatalı soru mu var?

YGS'de Temel Matematik Testi sorularından birinde iki doğru cevap olduğu öne sürüldü

Hatalı soru mu var?

Türkiye genelinde bugün yapılan YGS'de Temel Matematik Testi'nde sorulan 20'ınci sorunun iki şıkkının da doğru cevap olduğu öne sürülürken, ÖSYM'nin cevap anahtarında tek bir şıkkı doğru kabul etmesi tepkilere yol açtı. Diyarbakır ve Elazığ'daki dershaneler, 20'inci sorunun iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda bugün öğrencilere matematik testinde sorulan 20'ınci sorunun cevap şıklarından ikisinin de doğru olduğu iddia edildi. Diyarbakır ve Elazığ'daki dershanelerin matematik öğretmenleri, iddiayı değerlendirirken, ÖSYM'nin bu soruların ve cevap şıklarının düzenlenmesinde gerekli hassasiyeti gösterilmediğini öne sürdü.

Öğretmenler, "İki basamaklı bir AB sayısı asal olduğunda BA sayısıda asal ise AB'ye simetrik asal sayı denir. Bir AB simetrik asal sayası için A.B çarpımı aşağıdakilerden hangisi olamaz?" şeklindeki 20'inci matematik sorusu için verilen şıklardan B ve C'nin doğru olduğunu ancak, ÖSYM'nin cevap anahtarında sadece C'yi doğru kabul ettiğini söylediler. Öğretmenler, bu sorunun iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Şahismail GEZİCİ / ELAZIĞ, (DHA)