IMF kredisi, kredibiliteyi yükseltir

IMF kredisi, kredibiliteyi yükseltir

08 Ekim 2009, Perşembe 14:02
A A

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu, Türkiye’nin IMF ile bir stand by anlaşması yapması durumunda gelecek kaynağın Türkiye’deki bankaların kendilerini fonlamasına yardımcı olacağını ve getireceği disiplin nedeniyle ülkenin kredibilitesinin yükselmesini sağlayacağını söyledi.

Bulgurlu, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu kapsamda bire bir çok sayıda toplantılar gerçekleştirdiklerini, söz konusu toplantılarda dünyadaki ekonomik gelişmeler ve beklentilerle ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Artık insanların çok konservatif bir tutum sergilediklerini ve düşünce tarzlarının da bu yönde gelişmekte olduğunu gördüğünü dile getiren Bulgurlu, "Türkiye gözüyle baktığımız zaman, biz izafi olarak onlara göre daha iyiyiz gibi gözüktü. Bu da beni memnun etti" dedi.

Toplantılardan 2010 için daha konservatif davranılması gereken bir yıl olması gerektiği yönünde bir sonuç çıktığına ve herkesin görüşünün hemen hemen bu doğrultuda olduğuna işaret eden Bulgurlu, "Burada bir sonuç daha çıktı; ’Amerika tam düze çıkmadan dünyanın gerisinde de bir sıçrama veya büyüme beklentisi doğru olmaz’ gibi bir görüş birliği var. Bu doğru bir düşünce... Bence de öyledir" diye konuştu.

Dünyada her şeyin değiştiğini, buna bağlı olarak finans dünyasının da değiştiğini vurgulayan Bulgurlu, "Bundan 3 sene öncesiyle bugünün finans dünyasını karşılaştıran insanlar hayret içinde kalır. O derece değişti. Buna bağlı olarak da bütün finans dünyasındaki diğer kurumların bir miktar değişmesi, yeni tedbirler ve değişikliklerle farklı bir yapıya bürünmesi doğal olarak beklenir" dedi.

Bülent Bulgurlu, Türkiye’nin IMF ile olası bir stand by anlaşmasıyla gelecek kaynağa ilişkin de, "Bu, Türkiye’deki bankaların kendilerini fonlamasına yardımcı olur. Bir de getireceği disiplin nedeniyle Türkiye’nin kredibilitesinin yükselmesini sağlar" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;