IMF'nin yeni başkanı bir kadın

ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin desteğini alan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Strauss Kahn'dan boşalan koltuğa oturdu

28 Haziran 2011, Salı 21:06
A A

ABD’de cinsel taciz suçlamasıyla ev hapsinde tutulan ve görevinden istifa etmek zoruna kalan Dominique Strauss Kahn'dan boşalan IMF başkanlığına bir başka Fransız geldi.

Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde bu koltuğa oturan ilk kadın oldu.

55 yaşındaki Lagarde başkanlık için Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ile yarıştı.

Uluslararası Para Fonu Başkanlığı koltuğunda ilk kez bir kadına emanet. Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde IMF'nin yeni başkanı oldu.

ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin desteğini alması nedeniyle seçilmesine kesin gözüyle bakılan 55 yaşındaki Lagarde, paranın patronluğu için Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens'le yarıştı.

Gelişmekte olan ülkelerse, yine bir Avrupalı'nın IMF Başkanlığı'na getirilmesine karşı çıkıyordu.

IMF’nin eski başkanı Strauss Kahn, New York'ta kaldığı otelde çalışan bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. 24 saat ev hapsinde kalmak üzere serbest bırakılan ve yargılanma süreci devam eden Strauss Kahn, 19 Mayıs 2011 tarihinde görevinden istifa etmişti.

LAGARDE KİMDİR?

Christine Madeleine Odette Lagarde 1 Ocak 1956 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te dünyaya geldi. Babası Robert Lallouette, Rouen Üniversitesinde İngilizce profesörü ve annesi Nicole öğretmen olan Lagarde, 1974 yılında Le Havre kentindeki Claude Monet Lisesinden mezun olduktan sonra ABD'nin Maryland eyaletindeki Bethesda bölgesinde Holton-Arms kız okuluna gitti. Hukuk mezunu Lagarde, siyaset biliminde master yaptı. Lagarde, ABD Kongre'sinde eski ABD Savunma Bakanlarından William Cohen'in asistanı olarak çalıştı. 

1981 yılında Uluslararası hukuk firması Baker& McKenzie'nin Paris bürosunda çalışmaya başlayan Lagarde, 1995 yılında şirketin yönetim kuruluna girdi ve Ekim 1999'da Baker& McKenzie'nin ilk kadın başkanı oldu.

Dominique de Villepin hükümetinde 2005 ve 18 Mayıs 2007 arasında Ticaret Bakanı olan Lagarde, 18 Mayıs 2007 ve 19 Haziran 2007 tarihleri arasında François Fillon hükümetinde Tarım ve Balıkçılık Bakanı olarak, 19 Haziran 2007 tarihinden itibaren ise Maliye Bakanı olarak çalışmaya başladı.

G-8 Ekonomik İşler Bakanı olan ilk kadın unvanına sahip Lagarde, Financial Times tarafından 16 Kasım 2009 tarihinde Avro Bölgesi'nin en iyi maliye bakanı seçildi. Lagarde ayrıca, Forbes dergisinin 2009 yılında ''dünyanın en güçlü kadınları'' listesinde 17'inci sırada yer aldı.

Genç yaşlarında Fransa ulusal senkronize yüzme takımında yer alan Lagarde'ın, Pierre-Henri Lagarde (1986) ve Thomas Lagarde (1988) adında iki oğlu bulunuyor.

Lagarde, 25 Mayıs 2011 tarihinde IMF başkanlığı için resmen aday olmuştu.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;