İmren'in teneke tulumu

Pazar, 08 Kasım 2009 - 12:45

Akhisar Zeytin Hasat Şenliği vesilesi ile Manisa’nın bu şirin ve çalışkan ilçesine bir kez daha uğradık. Genelde “Yediğin içtiğin senin olsun, gördüklerini anlat” derler, ama ben tersini yapayım: Öyle nefis bir teneke tulumu tattım ki damağınıza layık. Sordum soruşturdum hemen, kim üretiyor bu güzel ve olgun peyniri diye.

Akhisar ufak yer, cevap gecikmedi: Nuri Akça. Üşenmedim, Nuri Bey’in Hürriyet Mahallesi’ndeki mandırasına gittim. Önce, bu yılın taze ürünü teneke tulum geldi. Mükemmel. Amma, benim bir gece önce yediğimin tadı bir başkaydı... Nuri Bey, buzhanede bekletilmiş bir yıllık olgun peynirini önüme sürdü bu kez. Bir harika!

Sırrı mı? Yüzde 45 keçi, yüzde 15 koyun ve yüzde 40 inek sütü karışık (paçal) üretiliyor. Erbabınca tenekeleniyor ve iyice olgunlaşıyor, ‘bayatlıyor’. Kilosu mu? Bence sudan ucuz: 14 TL! İmren markalı bu teneke tulum peynirini Akhisar dışında bulmak kolay değil. Hele siz Nuri Bey’i arayın, eğer kalmışsa bir yıllıktan size kargoyla gönderir. Ama daha az beklemişi bile olsa, bu peyniri sakın kaçırmayın. (İmren Süt Ürünleri, İş Bankası Karşısı, Akhisar-Manisa Tel: 0236 414 43 81 Nuri Akça Gsm: 0542 573 03 76)

Akhisar’da tattığım zeytinyağları ve zeytinler
Akhisar’da zeytin patlaması olunca, modern zeytincilik işletmeleri de atağa kalktılar. Güzel zeytinyağları ve zeytinler üretiyorlar. Bir kaçına değineyim:

Mustafa Gökalp’ın gerçekten mükemmel tesislerinde Ece markasıyla ürettiği zeytin ve zeytinyağları hem iç piyasaya sürülüyor hem de ihraç ediliyor. (Yeniçağ Gıda San. Zeytinliova, Akhisar-Manisa Tel: 0236 438 23 112).

Bölgenin tanınmış zeytincilerinden Mustafa Alhat’ın Alhatoğlu markasıyla ürettiği sızma zeytinyağına gelince, iyi bir yağ diyebilirim; salatayı, haşlanmış otu şenlendiriyor (Tel: 0236 412 16 33).

Dereköy’de mukim Tucay Bilen’in Gizem Zeytinyağı fabrikası da özenli işletmeler arasında. (Tel: 0236 424 21 24).

Bu arada, bölgenin en önemli kuruluşlarından, yumurta ve tavuk imparatoru Keskinoğlu’nun Ravika markasıyla birkaç yıldır girdiği zeytinyağı sektöründe de başarılı olduğunu unutmayalım. (Bağlar Tepesi, Kapaklı köyü, Akhisar, Manisa Tel: 0236 426 24 44).