İranlı kadın, eşinden 1000 ton soğan kabuğu istedi

Salı, 25 Mayıs 2010 - 13:11

İranlı kadın, eşinden 1000 ton soğan kabuğu istedi

İran'da evli bir kadın mahkemeye başvurarak evlenirken eşinin kendisine taahhüt ettiği 1000 ton soğan kabuğunu istedi. Mahkeme kadından yana karar verdi.

Fars haber ajansı, 26 yaşında Tahran'da oturan bir kadının, uyuşturucu bağımlısı eşinden davacı olarak nikah sözleşmesinde istenen tazminatını almak için aile mahkemesine başvurduğunu yazdı. Evlenirken nikah defterinde eşi için, 12 tam altın ve 1000 ton soğan kabuğu vermeyi taahhüt eden 27 yaşındaki eş, altınları vermeyi kabul etti. Ancak, 1000 ton soğan kabuğu isteğine “Evlenirken bunu bir şaka sanmıştım” diyerek reddetti. Mahkeme davacı kadını haklı bularak uyuşturucu bağımlısı eşin taahhütnamede kaydedilen her iki konunun de yerine getirilmesini istedi.

İran’da evlilik yasalarına göre, kadın evlenirken nikah sözleşmesinde ‘mehriye’ olarak bilinen meblağı veya şartı kaydedebiliyor. Genelde para veya altın olan bu şartlar zaman zaman tuhaf istekler de olabiliyor. Kadın, evliliğin herhangi bir aşamasında veya boşanmada eşinden şartın yerine getirmesini isteyebiliyor. Boşanma hakkına sahip olmayan İranlı kadınlar, nikah sözleşmesindeki şartı boşanmak için koz olarak kullanıyor. İran'da kadılar, “Beni boşa ya şartı yerine getir” diyerek eşinin kendisini boşamaya razı edebiliyor.

Ekber KARABAĞ/TAHRAN, (DHA)