İsrail gerginliğine Türkiye'den yanıt

Dışişleri: Tatbikatın uluslararası bölümünün ertelenmesinden siyasi anlam ve sonuç çıkarılması doğru değil

12 Ekim 2009, Pazartesi 13:20
A A

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesi, İsrailli üst düzey güvenlik yetkililerinin Türkiye’nin Anadolu Kartalı tatbikatından İsrail’i çıkarmasına çok öfkeli olduğunu öne sürerek, bir askeri yetkilinin “Türkiye’nin bizi aşağılamalarına boyun eğmeye artık bir son vermeliyiz” dediğini iddia etti. 

İSRAİL'İN TATBİKAT RAHATSIZLIĞI

Konuyla ilgili olarak harekete geçen Türk Dışişleri, yaptığı yazılı açıklamada, “Tatbikatın uluslararası bölümünün ertelenmesinden siyasi bir anlam ve sonuç çıkartılması doğru değildir. Bu çerçevede, İsrailli yetkililere atfen basında yer alan değerlendirme ve yorumların kabulü de mümkün değildir. İsrailli yetkilileri açıklama ve tutumlarında aklıselime davet ediyoruz” denildi.

DİĞER KATILIMCILARLA BİLİSTİŞARE ERTELENDİ
Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı. “2001 yılından bu yana düzenli olarak yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı, Türk Hava Kuvvetlerinin planladığı senaryo kapsamında icra edilen uluslararası katılımlara da açık bir Türk tatbikatı olup, yılın değişik dönemlerine yayılarak safhalar halinde gerçekleştirilmektedir. 

İlk iki safhası başarıyla gerçekleştirilen tatbikatın bu yıl 12-23 Ekim 2009 tarihlerinde yapılması planlanan üçüncü safhasının uluslararası bölümü diğer katılımcı ülkelerle bilistişare ertelenmiştir. Ancak, tatbikat milli bir faaliyet olarak icra edilmektedir.  Keyfiyet esasen Genelkurmay Başkanlığımızın internet sitesinden de kamuoyuna duyurulmuştur. Dolayısıyla, tatbikatın uluslararası bölümünün ertelenmesinden siyasi bir anlam ve sonuç çıkartılması doğru değildir. Bu çerçevede, İsrailli yetkililere atfen basında yer alan değerlendirme ve yorumların kabulü de mümkün değildir. İsrailli yetkilileri açıklama ve tutumlarında aklıselime davet ediyoruz.”

'İSRAİL ÖFKELİ AMA GÖSTERMİYOR'
The Times’a göre, İsrail hükümeti, İran’ın İsrail’i doğrudan vurabilecek füze denemeleri yaptığı askeri tatbikattan sadece iki hafta sonra Türkiye’nin Anadolu Kartalı tatbikatından İsrail’i dışlamasına oldukça öfkelendi, ancak bu konuya fazla önem vermiyormuş gibi davranmaya çalıştı.

Ancak gazete, İsrailli üst düzey güvenlik yetkililerinin son derece öfkeli olduğuna dair haberler geldiğini belirterek, bir yetkilinin “Türkiye’nin şartlar dayatmasına ve bizi aşağılamalarına boyun eğmeye artık bir son vermeliyiz. Onların her fırsatta bize hakaret etmesi ve bizim de dilimizi tutmaya devam etmemiz kabul edilemez” dediğini iddia etti.

Anadolu Kartalı tatbikatına ve “Kartal Kondu” isimli ünlü romana atfen “Kartal, Türkiye’nin Gazze öfkesinin üzerine kondu” başlığıyla yayınlanan habere göre, Türkiye’nin İsrail’i çıkarması üzerine ABD’nin de katılmayı reddettiği tatbikat, Türk hava sahası içinde, Suriye, Irak ve İran sınırlarına yakın bölgelerde gerçekleştirilecekti.

 Türkiye’nin uzun zamandır İsrail’in Müslüman dünya içindeki başlıca müttefiki olduğunu hatırlatan The Times, İsrail uçaklarının 2007 yılında Suriye’de nükleer tesis olduğundan kuşkulanılan bir yeri bombalarken Türk hava sahasını kullandığına inanıldığını yazdı.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;